Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Interface – co to jest i jaką pełni rolę w projektowaniu aplikacji?

Interface - Co To Jest I Jaką Pełni Rolę W Projektowaniu Aplikacji? zdjęcie nr 13

Interface to pojęcie odnoszące się do sposobu, w jaki użytkownik komunikuje się z aplikacją. Odpowiada za prezentowanie informacji, a także jest narzędziem do wykonywania określonych czynności.

Co to jest interface?

Interface ma bardzo szerokie znaczenie. Można nazwać w ten sposób urządzenie umożliwiające połączenie kilku urządzeń elektrycznych lub systemów informatycznych wykorzystywanych przez komputery i aplikacje. Pozwala to na uzyskanie dostępu do różnych funkcji oraz narzędzi.

Współcześnie, user interface odnosi się przede wszystkim do określenia komunikacji między człowiekiem a komputerem lub innymi urządzeniami elektronicznymi. Interface pozwala na skuteczną wymianę informacji poprzez zastosowany zestaw narzędzi reagujących na polecenia użytkownika.

Interface – rodzaje

Wśród rodzajów interface wyróżnić można:

  • graficzny – występuje na stronach internetowych i aplikacjach webowych lub jako deska rozdzielcza w samochodzie. Pozwala na przeprowadzenie użytkownika po zawartości. Składa się z menu, przycisków, ikony, pola, widżetów czy okienka. Aktywowane są za pomocą myszy i kursora, albo dotyku;
  • dotykowy – znajduje się w tablecie, na pralkach, przy włącznikach świateł;
  • głosowy – dostępny w smart TV oraz inteligentnych asystentach osobistych m.in. Siri.

Interface użytkownika musi być intuicyjny i szybki, umożliwiać bezproblemowy dostęp do danych, wykonywać przy tym jak najmniejszą ilość akcji, w celu osiągnięcia spodziewanego rezultatów. Dobrze zbudowany interface zapewnia pozytywne User Experience (UX). Negatywne doświadczenia nie działają z korzyścią na aplikację czy stronę, szczególnie że platform internetowych jest dziś bardzo dużo. Konkurencja wymusza dopracowywanie interface tak, aby klient był zadowolony z ich użytkowania i nie chciał korzystać z innej aplikacji.

Design user interface – jak zaprojektować go z pomysłem?

Interface powinien powstać w oparciu o najnowocześniejsze technologie. Ważne są także kwestie wizualne, czyli typografia, kolorystyka, wielkość poszczególnych elementów. Kluczem jest zapewnienie użytkownikom pozytywnych doświadczeń.

Dobrze zaprojektowany interface jest:

  • intuicyjny – czytelny i prosty w obsłudze, przewidywalny, ułatwiający osiągnięcie zamierzonego celu;
  • funkcjonalny – ma prowadzić użytkownika po aplikacji, w jasny sposób informować go o poszczególnych działaniach, dostarczać potrzebne komunikaty;
  • szybki – użytkownik powinien znaleźć informacje szybko i bezproblemowo, długi czas oczekiwania jest zniechęcający. Główna zasada projektowa dotyczy wykonania zaledwie trzech prostych kroków, w celu zdobycia informacji;
  • skoncentrowany na użytkowniku – powinien odpowiadać na potrzeby użytkownika, zapewniać mu najlepsze doświadczenia, dlatego tworzenie musi odbywać się na konkretnych zasadach projektowych, a nie indywidualnych upodobaniach projektanta;
  • responsywny – interface musi zostać dostosowany do różnych rozdzielczości urządzeń. Dane na każdym z nich muszą wyświetlać się poprawnie. Należy dostosować go do ekranów smartfonów, tabletów, laptopów, jak i komputerów;
  • estetyczny – należy pamiętać o UI. User Interface musi mieć estetyczny i spójny design, przyciągający uwagę oraz wzbudzający ciekawość. Pozytywne wrażenia estetyczne zachęcają użytkowników do regularnego korzystania z aplikacji.

Z jakich narzędzi i technologii warto korzystać, projektując interface użytkownika?

Najpopularniejszym narzędziem do tworzenia user interface jest Adobe XD. Program oferuje szeroki zakres funkcji, umożliwia tworzenie prototypów, interakcji oraz animacji. Jest możliwa integracja z narzędziami Adobe Creative Suite.

Chętnie wykorzystywany jest także Sketch, szczególnie przy projektach aplikacji mobilnych i stron internetowych. Powstają z jego udziałem reaktywne projekty dla różnych platform i urządzeń.

Kodowanie interface jest możliwe dzięki programowi takiemu, jak Figma. Tworzenie może odbywać się bezpośrednio w kodzie HTML, CSS, JavaScript. Narzędzie daje możliwość uzyskania pełnej kontroli nad kodem i wyglądem aplikacji.

Dostępne są także narzędzia do tworzenia prototypów: InVision, Marvel czy Axure RP. Są niezawodne przy testowaniu aplikacji przez użytkowników, zanim zostaną udostępnione szerszej grupie.

Znaczenie user interface

Interface jest bardzo ważnym narzędziem pozwalającym na bezproblemową komunikację pomiędzy użytkownikami a aplikacjami mobilnymi oraz stronami internetowymi. Dobrze zaprojektowany, wywołuje wyłącznie pozytywne doświadczenia użytkowników, bardzo szybko można nawiązać dobre relacje z klientem, zachęcić go do zakupu czy skorzystania z usług.

Jeżeli na etapie korzystania z interface pojawią się jakiekolwiek trudności, w 90% przypadków użytkownik opuści stronę i ponownie na nią nie wróci. To pokazuje, jak ważne jest przygotowanie precyzyjnego, intuicyjnego projektu, zgodnego z ogólnie przyjętymi zasadami. Kluczem jest tu przewidywalność.

Interface będący wizualną reprezentacją aplikacji oraz strony internetowej, powinien maksymalnie skupiać się na potrzebach i oczekiwaniach użytkowników.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację