Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak automatyzować aplikację internetową?

Automatyzacja Aplikacji Internetowej - Jak To Zrobić? zdjęcie nr 13

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się narzędzia do automatyzacji aplikacji internetowych. Warto zapoznać się z najlepszymi z nich, ich możliwościami, a także najczęstszymi problemami z automatyzacją i sposobami ich rozwiązywania.

Mobilność i elastyczność dla użytkowników internetu jest priorytetem. W biznesie przedsiębiorcy korzystają głównie z aplikacji internetowych i za ich pośrednictwem oferują usługi Klientom. W przeciągu najbliższej dekady innowacyjność w firmach wkroczy na jeszcze wyższy poziom, a na pewno cegiełkę dołoży do tego automatyzacja aplikacji internetowych.

Co to jest automatyzacja aplikacji internetowych?

Automatyzacja aplikacji internetowych usprawnia wiele procesów, znacząco je przyspiesza, a to pozwala na wdrożenie skomplikowanych modeli biznesowych i osiąganie z nich realnych korzyści. Testowanie automatyczne aplikacji dostarcza szereg ważnych danych na temat słabych i mocnych stron produktu.

Aplikacje internetowe projektuje się do wielu zadań, zapewniają interakcję z użytkownikiem, zanim jednak zostaną udostępnione, muszą przejść specjalistyczne testy. Problemem jest zwykle brak czasu i pośpiech w wypuszczeniu produktu na rynek. Firmy bardzo często bagatelizują etap testów, co niejednokrotnie powoduje wprowadzenie na rynek aplikacji pełnej błędów i niedostosowanej do potrzeb grupy docelowej. Testy automatyczne są odpowiedzią na potrzeby ciągle rozwijającego się biznesu.

Zalety automatyzacji aplikacji internetowych

Jedną z najważniejszych korzyści z automatyzacji aplikacji internetowych jest powtarzalność procesów, a to gwarantuje oszczędność czasu i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu niepotrzebnych błędów. Wśród pozostałych wymienić można:

  • elastyczność – dzięki temu, że wszystkie dane dotyczące aplikacji są przechowywane w wersji elektronicznej, na każdym etapie prowadzenia działalności można wprowadzić zmiany i dopasować produkt do aktualnych wymogów rynkowych;
  • minimalizacja błędów – automatyzacja aplikacji internetowych pozwala na walidowanie danych przez system, co ogranicza błąd ludzki we wprowadzaniu danych praktycznie do 0;
  • skalowalność – te same dane mogą być przetwarzane przez wiele osób oraz automatycznych procesów;
  • oszczędności – automatyzacja procesów biznesowych, choć początkowo wydaje się sporą inwestycją, z czasem przyniesie realne oszczędności.

Narzędzia do automatyzacji aplikacji internetowych

Poznaj narzędzia do automatyzacji aplikacji internetowych przydatne w codziennej pracy, które powstały dzięki wiedzy i doświadczeniu programistów.

Selenium

Umożliwia tworzenie kodów w kilku językach programowania. Umożliwia przeprowadzanie testów aplikacji webowych na podstawie podstawowych elementów wyszukiwania takich, jak m.in. id, name, CSS, XPath.

Robot Framework

Rozwiązanie typu open source, które bazuje na języku programowania Python. Tworzy scenariusze testowe na podstawie wcześniej zdefiniowanych słów kluczowych. Doceniany jest za szybkość oraz dostarczanie czytelnych raportów.

UI testing

Umożliwia przetestowanie interfejsu graficznego aplikacji pod kątem wykonania go zgodnie z przyjętą specyfikacją.

Continuous integration Umożliwia każdorazową weryfikację wprowadzanych w aplikacji zmian poprzez zbudowanie projektu i wykonanie testu jednostkowego. Prawidłowo przeprowadzone działania zmniejszają koszty inwestycji, pozwalają uniknąć powtórzeń oraz wykrywają błędy na wczesnym etapie.

Scrum

Umożliwia połączenie ze sobą wielu zespołów, które muszą ze sobą współpracować dla wypracowania najlepszych rezultatów.

Jak zaplanować proces automatyzacji aplikacji internetowej?

Wdrożenie procesów automatyzacji aplikacji internetowych powinno uwzględniać:

  • automatyzację procesów,
  • centralizację wszystkich informacji, co pozwala na osiągnięcie przejrzystości w realizowanym projekcie,
  • zmniejszenie kontaktów osobistych przy jednoczesnym zwiększeniu dostępu do udostępnianych informacji osobom, którym są one niezbędne do realizacji dalszych etapów projektu.

Kluczowe jest, aby w strukturach firmy pracującej nad aplikacją został zatrudniony DevOps. Odpowiada za poprawną komunikację między działami wytwarzającymi oprogramowania. Pomaga unikać konfliktów i wypracowuje właściwe metodyki funkcjonowania dla firmy.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację