Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak poprawić szybkość strony internetowej?

Jak Poprawić Szybkość Strony Internetowej? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Aktualnie internet działa w oparciu o szereg innowacyjnych technologii ułatwiających korzystanie ze stron internetowych. Aby zachęcić użytkowników do regularnych wizyt, witryna musi działać przede wszystkim szybko. Ten czynnik przekłada się również na osiąganie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Co ma wpływ na szybkość strony internetowej?

Największy wpływ na szybkość działania strony internetowej ma stan serwera. Jeżeli jest on mocno obciążony, zmniejsza się przepustowość żądań użytkowników, a tym samym witryna ładuje się wolno.

Kolejnym czynnikiem jest zawartość strony internetowej. Należy zwrócić uwagę na wielkość danych, liczbę wykonywanych żądań, a także formaty plików.

Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za szybkość ładowania strony internetowej są używanie przy tym aspekcie cache, kompresja plików czy wykorzystanie systemu CDN.

Jak zweryfikować szybkość strony internetowej?

Warto skorzystać z dostępnych w internecie programów do testowania szybkości stron internetowych. Test należy przeprowadzić w kilku miejscach, ponieważ narzędzia różnią się infrastrukturą, metodologią oraz algorytmami.

Wybrane narzędzia do testowania szybkości strony internetowej prezentujemy poniżej:

  • Google PageSpeed Insights – narzędzie jest wyposażone we własny mechanizm optymalizacji prędkości i pomiaru. Czynniki są mierzone w kontekście wyszukiwarki Google, a otrzymane wyniki mają bardzo duże przełożenie na działania związane z pozycjonowaniem.
  • KeyCDN Speed Test – dostępne są podstawowe dane pomiarowe. Można wybrać lokalizację pomiaru.
  • Web.dev – narzędzie pozwala na dostęp do wielu zaleceń optymalizacyjnych. Wyniki szybkości podzielone są na cztery grupy: wydajność, dostępność, najlepsze praktyki i SEO.

Jakie czynniki spowalniają stronę internetową?

Spowolnienie strony internetowej mogą spowodować rozmaite czynniki. W przypadku posiadania dobrego hostingu i korzystania z CDN, jeżeli zauważysz nadal problemy z szybkością ładowania, należy problem przeanalizować nieco bliżej.

Warto sprawdzić:

  • zastosowane pliki graficzne,
  • ładowanie czcionek,
  • liczbę reklam na stronie,
  • ilość niepotrzebnego kodu,
  • nadmiar żądań,
  • wykorzystane technologie.

Najczęstszym problemem spowalniającym stronę internetową są grafiki dostępne w nieoptymalnych formatach, w zbyt wysokiej rozdzielczości. Kolejnym częstym problemem jest duża liczba żądań http, którą można zredukować pozbywając się nieużywanych plików. Warto także zminimalizować pliki CSS i rozpocząć asynchroniczne ładowanie JavaScript.

Wpływ na szybkość strony ma również wykorzystanie pamięci podręcznej, czyli cache. Warto ten aspekt udoskonalić w przypadku kolejnych przeładowań strony zapewniając ładowanie tych samych elementów z lokalnego dysku, a nie poprzez pobieranie od nowa z serwera.

Jak poprawić szybkość ładowania strony www? Podsumowanie

Szybkość strony jest kluczowym czynnikiem rankingowym w wyszukiwarce, a także pomaga w osiąganiu dobrych doświadczeń użytkownika. Aby osiągnąć dobre wyniki, warto skupić się na kompresji obrazków, minimalizacji kodu, redukcji zapytań HTTP, a także optymalizacji serwera.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację