Aktualnie internet działa w oparciu o szereg innowacyjnych technologii ułatwiających korzystanie ze stron internetowych. Aby zachęcić użytkowników do regularnych wizyt, witryna musi działać przede wszystkim szybko. Ten czynnik przekłada się również na osiąganie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Co ma wpływ na szybkość strony internetowej?
Największy wpływ na szybkość działania strony internetowej ma stan serwera. Jeżeli jest on mocno obciążony, zmniejsza się przepustowość żądań użytkowników, a tym samym witryna ładuje się wolno.
Kolejnym czynnikiem jest zawartość strony internetowej. Należy zwrócić uwagę na wielkość danych, liczbę wykonywanych żądań, a także formaty plików.
Innymi czynnikami odpowiedzialnymi za szybkość ładowania strony internetowej są używanie przy tym aspekcie cache, kompresja plików czy wykorzystanie systemu CDN.
Jak zweryfikować szybkość strony internetowej?
Warto skorzystać z dostępnych w internecie programów do testowania szybkości stron internetowych. Test należy przeprowadzić w kilku miejscach, ponieważ narzędzia różnią się infrastrukturą, metodologią oraz algorytmami.
Wybrane narzędzia do testowania szybkości strony internetowej prezentujemy poniżej:
- Google PageSpeed Insights – narzędzie jest wyposażone we własny mechanizm optymalizacji prędkości i pomiaru. Czynniki są mierzone w kontekście wyszukiwarki Google, a otrzymane wyniki mają bardzo duże przełożenie na działania związane z pozycjonowaniem.
- KeyCDN Speed Test – dostępne są podstawowe dane pomiarowe. Można wybrać lokalizację pomiaru.
- Web.dev – narzędzie pozwala na dostęp do wielu zaleceń optymalizacyjnych. Wyniki szybkości podzielone są na cztery grupy: wydajność, dostępność, najlepsze praktyki i SEO.
Jakie czynniki spowalniają stronę internetową?
Spowolnienie strony internetowej mogą spowodować rozmaite czynniki. W przypadku posiadania dobrego hostingu i korzystania z CDN, jeżeli zauważysz nadal problemy z szybkością ładowania, należy problem przeanalizować nieco bliżej.
Warto sprawdzić:
- zastosowane pliki graficzne,
- ładowanie czcionek,
- liczbę reklam na stronie,
- ilość niepotrzebnego kodu,
- nadmiar żądań,
- wykorzystane technologie.
Najczęstszym problemem spowalniającym stronę internetową są grafiki dostępne w nieoptymalnych formatach, w zbyt wysokiej rozdzielczości. Kolejnym częstym problemem jest duża liczba żądań http, którą można zredukować pozbywając się nieużywanych plików. Warto także zminimalizować pliki CSS i rozpocząć asynchroniczne ładowanie JavaScript.
Wpływ na szybkość strony ma również wykorzystanie pamięci podręcznej, czyli cache. Warto ten aspekt udoskonalić w przypadku kolejnych przeładowań strony zapewniając ładowanie tych samych elementów z lokalnego dysku, a nie poprzez pobieranie od nowa z serwera.
Jak poprawić szybkość ładowania strony www? Podsumowanie
Szybkość strony jest kluczowym czynnikiem rankingowym w wyszukiwarce, a także pomaga w osiąganiu dobrych doświadczeń użytkownika. Aby osiągnąć dobre wyniki, warto skupić się na kompresji obrazków, minimalizacji kodu, redukcji zapytań HTTP, a także optymalizacji serwera.