Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Jak powinien wyglądać układ strony www zgodny z UX?

Projektowanie Stron Zgodne Z Ux zdjęcie nr 13

Każda firma chce promować swoje usługi w internecie, gdzie ma nieograniczony dostęp do szerokiej grupy docelowej. Aby robić to mądrze, powinna wyposażyć się w stronę internetową mającą układ zgodny z UX. Co to oznacza?

Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda układ strony zgodny z zasadami UX. Pomoże to w przygotowaniu funkcjonalnej, atrakcyjnej witryny.

Czym jest układ strony www?

Układ strony, inaczej layout to układ graficzny, który widoczny jest dla jej użytkownika, czyli internauty. Stanowi szkielet, o który są oparte wszystkie podstrony. W skład layoutu wchodzą kolorystyka, typografia, układ treści, układ grafik, układ animacji.

To od tego, jak wygląda układ strony będzie zależała funkcjonalność witryny oraz jej odbiór przez użytkowników. Do tego etapu należy więc przywiązać odpowiednio dużą uwagę, warto zaufać specjaliście z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w zakresie projektowania UX.

Układ strony internetowej zgodny z UX

Najlepsi twórcy stron internetowych myślą przede wszystkim o potrzebach i oczekiwaniach użytkowników. Wczuwają się poniekąd w ich rolę, przygotowują funkcjonalności, które przyciągają i umożliwiają zatrzymanie przez dłuższą chwilę na witrynie.

Najlepsze strony internetowe wyróżniają się:

  • prostą szatą graficzną,
  • nieskomplikowaną nawigacją,
  • spójnością,
  • niezawodną dostępnością,
  • szybkim ładowaniem,
  • standardowymi konwencjami.

Prosty projekt graficzny opiera się na zastosowaniu ograniczonej ilości kolorów, najlepiej stonowanych. Warto wybrać łatwą w odczytywaniu czcionkę. Należy zachować umiar, jeżeli chodzi o stosowanie grafik. Powinny znaleźć się wyłącznie w wybranych miejscach, które tego wymagają. W końcu nowoczesna strona internetowa jest z założenia prosta.

Bardzo ważnym aspektem jest przygotowanie intuicyjnej dla użytkownika nawigacji, która z łatwością pozwala na przenoszenie się z jednego miejsca strony do drugiego. Użytkownik nie powinien być zmuszany do zagłębiania się w rozległe menu, aby wyszukać interesujące go treści. Z obserwacji wynika, że zwykle taka osoba szybko zniechęca się i opuszcza stronę. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie okienka do wyszukiwania konkretnych treści czy miejsc na stronie.

Należy zastosować dość zbliżony wygląd wszystkich podstron strony internetowej. Tak wypracujesz spójność. Warto wybrać takie samo tło, schemat, kolory i czcionkę. Użytkownik nie będzie czuł się zagubiony przechodząc na głębsze warstwy witryny.

Układ strony internetowej musi być również przystosowany do urządzeń mobilnych. Twórcy bardzo dużą uwagę przywiązują do responsywności, ponieważ wielu użytkowników informacji szuka na mobilnych sprzętach takich, jak smartfony oraz tablety.

Układ strony zgodny z UX – podsumowanie

Strona internetowa stworzona zgodnie z zasadami UX będzie wizytówką Twojej firmy. Specjalista przygotuje stronę internetową spójną, nowoczesną, generującą ruch dla marki. Będziesz na pewno zadowolony z tego, jak pozytywny odbiór zyskasz poprzez tę prostą promocję w sieci.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację