Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

M-commerce – co to jest i czym się różni od e-commerce?

M-Commerce - Co To Jest I Czym Się Różni Od E-Commerce? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Branża e-commerce rozwija się niezwykle gwałtownie, ze względu na zmieniające się potrzeby konsumentów. Dobrym przykładem jest pojawienie się mobile commerce, czyli m-commerce. Jest to nowy trend związany z popularnością zakupów przy użyciu urządzeń mobilnych.

Co to jest m-commerce?

M-commerce, czyli „mobile commerce” lub handel mobilny, to termin odnoszący się do stosunkowo nowego zjawiska związanego z handlem w internecie przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony oraz tablety. W miarę rozpowszechnienia e-zakupów pojawiła się potrzeba nazwania usług mobilnych w branży e-commerce. M-commerce tak właśnie się narodził.

Mniej więcej od czasów pandemii koronawirusa obserwowany jest gwałtowny wzrost popularności sklepów online. Już teraz aż 17% Polaków decyduje się na finalizowanie transakcji z poziomu swojego smartfona, i to przynajmniej raz w tygodniu.

M-commerce a e-commerce – podobieństwa i różnice

E-commerce to określenie handlu elektronicznego. Obejmuje wymiany towarów oraz usługi online. Z kolei m-commerce w Polsce oraz innych krajach na świecie to handel mobilny. Koncentruje się na kupowaniu i sprzedawaniu za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Z przewidywań wynika, że do 2024 roku, aż 42,9% zakupów cyfrowych będzie odbywało się za pomocą smartfonów i tabletów, zamiast komputerów tradycyjnych. Już teraz przedsiębiorcy powinni odpowiedzieć na nowe wyzwania stawiane przez klientów. Konieczne jest przede wszystkim projektowanie atrakcyjnych i przyjaznych platform sprzedażowych, w celu dostosowania się do nowego kanału zakupowego.

Dlaczego inwestycja w m-commerce jest opłacalna?

Definicja mobile commerce jest bardzo prosta i w zasadzie zrozumiała dla każdego. Strategia przynosi bardzo wiele korzyści dla sklepów, tym bardziej, że konsumenci w dzisiejszych czasach bardzo rzadko rozstają się ze swoimi telefonami. Zwiększa to prawdopodobieństwo dotarcia do grupy docelowej.

Urządzenia mobilne dają możliwość bardzo precyzyjnej segmentacji geograficznej i dostarczają cennych danych o konsumentach. Sprzedawca może wykorzystać m-commerce do czerpania korzyści z impulsywnych zakupów, a także ma możliwość umiejętnego skierowania kampanii marketingowej do konkretnych odbiorców.

Aplikacje mobilne znacznie bardziej angażują użytkowników i pozwalają na zbudowanie lojalności wobec marki. Klient otrzymuje w zamian łatwy proces płatności, bez pokonywania wielu etapów, a to znacząco wpływa na wzrost sprzedaży.

Aplikacje mobilne umożliwiają również łatwą komunikację z klientem, pozwalają na szczegółowe zapoznanie się z produktem, a także zapewniają przyjemniejsze doświadczenia dla kupujących. Usługi mobilne dają możliwość zrobienia zakupów w dowolnym miejscu i czasie.

M-commerce a UX

Pozytywne doświadczenia użytkowników wpływają na zainteresowanie zakupami internetowymi odbywającymi się z poziomu urządzeń mobilnych. Dostępne na tabletach i smartfonach aplikacje muszą być jednak wyposażone w przyjazną kasę, z elementami w zasięgu kciuka jednej ręki.

W obszarach trudno dostępnych można umieścić logo firmy, pasek postępowania transakcji lub inne mniej ważne informacje. Należy również zadbać, aby kasa sklepu internetowego nie była jednostronicowa. Obniża to komfort z korzystania, zmusza użytkownika do przybliżenia witryny.

Prawidłowo zaprojektowany produkt pod m-commerce wydaje się klientowi znajomy. Ważne, aby interfejs użytkownika był spójny z dotychczas wykorzystywanym desktopowym. Klienci znacznie chętniej korzystają z usług sprzedawców, którzy upraszczają całą procedurę. Pamiętaj, aby zastosować funkcje filtrowania i sortowania. Pomaga to w szybkim wyszukaniu pożądanych produktów.

Podsumowując, mobile commerce to zjawisko zyskujące na popularności, zapewniające dokonywanie zakupów przez internet przy użyciu urządzeń mobilnych takich, jak smartfony i tablety. Zdając sobie sprawę z korzyści płynących z nowego trendu, warto do swojej działalności wprowadzić odświeżoną strategię sprzedażową. Wzrost zysków i lepsza komunikacja z klientem są zapewnione.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację