Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Marketing behawioralny – co to jest, zastosowanie, wpływ na SEO

Marketing Behawioralny – Co To Jest, Zastosowanie, Wpływ Na Seo - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Aby ulepszyć strategię SEO, niezbędne jest obserwowanie zachowań użytkowników na stronie, a następnie na tej podstawie wprowadzanie zmian. Dla osiągnięcia korzystnych rezultatów niezbędna jest znajomość marketingu behawioralnego. Na czym polega? Z jakich narzędzi można skorzystać, aby go wdrożyć? Sprawdź!

Co to jest marketing behawioralny?

Marketing behawioralny skupia się na obserwowaniu zachowań użytkowników, którzy przeglądają stronę internetową. Pozwala to dostosować komunikaty do indywidualnych preferencji oraz dotychczasowych potrzeb.

Ta metoda analityczna korzysta z zaawansowanych algorytmów, aby przeanalizować działania użytkowników na wielu platformach. Na podstawie zebranych danych można wykreować spersonalizowane doświadczenia, które skutecznie wpływają na działania reklamowe, jak i SEO.

W jakich sytuacjach marketing behawioralny sprawdza się najlepiej?

 • Personalizacja kampanii marketingowej – oferta i komunikaty są dostosowane do indywidualnych preferencji użytkowników.
 • Optymalizacja wyników konwersji – analizując reakcje na poszczególne elementy kampanii, można nieustannie ulepszać wyniki i wprowadzać na bieżąco niezbędne modyfikacje.
 • Zwiększenie zaangażowania klientów – zdobywając informacje o nawykach użytkowników, można tworzyć dedykowane, angażujące treści, które z pewnością ich zaciekawią.
 • Minimalizacja kosztów marketingu – koncentrując się na użytkownikach i ich potrzebach, przekaz reklamowy jest tworzony w punkt, bez pomyłek i działania po omacku. Można uzyskać najwyższy potencjał sprzedażowy.
 • Budowa trwałych relacji z klientem – personalizując przekaz, reagujesz na bieżące potrzeby klientów, a dzięki temu spełniasz ich oczekiwania.

Jak marketing behawioralny wpływa na SEO?

Marketing behawioralny sprawia, że tworzone treści pod SEO są indywidualnie dopasowane do potrzeb grupy docelowej. Powstają na bazie analizy zachowania użytkowników, którzy wchodzą regularnie na stronę internetową.

Analizując interakcje odbiorców ze zróżnicowanym contentem, można zwiększyć widoczność i atrakcyjność w wyszukiwarce. Warto wdrożyć najpopularniejsze metody SXO, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów z pozycjonowania strony internetowej. Automatycznie osiągnąć można większy ruch lub zdobyć większe zaangażowanie użytkowników.

Czynniki behawioralne w SEO

 • Współczynnik klikalności – stosunek liczby kliknięć do liczby wyświetleń. Podawany jest w procentach. Podaje, ile razy użytkownicy kliknęli link po wyświetleniu konkretnej treści.
 • Czas przebywania na stronie – średni czas, jaki użytkownik spędza na stronie internetowej. Kluczowy czynnik, dzięki któremu można zmierzyć zaangażowanie użytkowników.
 • Współczynnik odrzuceń – liczba użytkowników, którzy opuszczają stronę po jednej wizycie, bez wykonania jakiegokolwiek działania.
 • Powrót do wyników wyszukiwania – określa, ilu użytkowników po wejściu na stronę z SERP, wróciło do wyników wyszukiwania.
 • Interakcje na stronie – pokazuje, jaką aktywność wykazują użytkownicy na stronie. Dotyczy m.in. przewijania, klikania, udostępniania, oglądania materiałów video.
 • Powroty na stronę – liczba użytkowników, którzy wielokrotnie powrócili na stronę.

Marketing behawioralny przyczynia się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania, pomaga zbudować trwałe relacje z użytkownikami, a także dostarcza wielu danych analitycznych. Warto wykorzystać te mechanizmy, aby świadomie zarządzać ruchem i zdobywać zaufanie klientów.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację