Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Migracja danych i systemów – co musisz wiedzieć?

Migracja Danych I Systemów - Co Musisz Wiedzieć? zdjęcie nr 13

Migracja danych jest podstawowym procesem biznesowym. Znajduje zastosowanie wtedy, gdy firma wdraża nowy system lub przenosi dane w inne miejsce np. do chmury. Niezwykle ważne jest, aby zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa, w celu ochrony istotnych informacji.

Przygotowanie do migracji danych i systemów

Migracja danych i systemówto proces, w trakcie którego przenoszone są duże ilości informacji czy zasobów z jednego miejsca do drugiego. Można tutaj skorzystać z rozwiązania chmurowego lub przenieść system na całkiem inny nośnik. Usługi tego typu pozwalają na zwiększenie wydajności firmy, a w długoterminowej perspektywie poprawiają względy ekonomiczne.

Rzetelna migracja danych i systemów jest obecnie niezwykle pożądana. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Cały proces jest bardzo skomplikowany i wymaga zastosowania trzech podstawowych czynników:

  • wyodrębnienia,
  • przekształcenia,
  • ładowania.

Przyjmując taki schemat postępowania można bezpiecznie załadować dane do nowej bazy. Trzeba również przygotować się na to, że migracja systemów oraz danych może oznaczać także konieczność mapowania oraz formatowania.

Etapy procesu migracyjnego

  1. Istotne jest zaplanowanie migracji odpowiednio wcześnie, aby nie pominąć żadnego ważnego punktu.
  2. Warto stworzyć szczegółowy plan działań. Dzięki temu dane i systemy zostaną dostarczone w nowe miejsce przed rozpoczęciem projektu właściwego.
  3. Zawsze twórz kopie zapasowe, aby zabezpieczyć się na przyszłość i uchronić dane, gdyby w trakcie migracji doszło do nieprzewidzianej sytuacji.
  4. Stwórz profesjonalny zespół, który będzie odpowiadał za cały proces migracji i za powodzenie całego postępowania.

Wybór odpowiednich narzędzi i technologii do migracji

Ochrona danych we współczesnych czasach jest niezwykle istotna. Przenosząc dane pomiędzy różnymi platformami, należy zatroszczyć się o odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Jest to kwestia szczególnie ważna, w celu ochrony posiadanych aktywów. Na szczęście obecnie istnieje dość szczegółowe prawo dotyczące bezpieczeństwa danych i zarządzania zmianami w systemach informatycznych. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na narzędzia, z których korzystasz do przeprowadzenia całego procesu. Niezbędne jest także wsparcie ekspertów, którzy bez ryzyka utraty danych domkną cały projekt.

Istnieją dwie grupy narzędzi, które zapewniają profesjonalne wsparcie, jeżeli chodzi o migrację danych i systemów:

  • ETL – umożliwia codziennie przenoszenie dużej ilości danych ze źródła do miejsca docelowego. Uwzględniane są prototypy, metody integracji i transformacji danych, a także podstawowe procesy przenoszenia, w celu zachowania wszystkich zasad bezpieczeństwa.
  • ESB – dostarczane są małe ilości danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.

Niezależnie, na które rozwiązanie zdecydujesz się, narzędzia mają wspólne funkcje, które zapewniają ich efektywne wykorzystanie:

  • orkiestracja – ustala się kolejność przekazywania danych, korzystając z kilku precyzyjnie wybranych komponentów łączących się w jedną usługę,
  • transformacja – dane przenoszone są pomiędzy określonymi formatami,
  • transport – przeprowadzane są negocjacje w sprawie transportu pomiędzy wieloma formatami,
  • mediacja – dla jednego komponentu zapewnianych jest wiele interfejsów, co pozwala na korzystanie z wielu kanałów,
  • spójność niefunkcjonalna – troska o bezpieczeństwo, obsługę błędów oraz politykę monitorowania.

Planowanie i strategia migracji danych

Migracja systemów i danych powinna zostać zaplanowana w sposób mądry i bardzo dobrze przemyślany. Należy sprostać wielu indywidualnym wyzwaniom, dlatego tak ważny jest spersonalizowany plan działania. Są pewne zasady, których należy w tym kontekście przestrzegać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty z możliwych:

  • faza przygotowawcza jest najważniejsza – warto precyzyjnie zaplanować cały proces, a następnie przestrzegać wszystkich przyjętych kroków,
  • sprawdź dane źródłowe – przed napisaniem skryptów, sprofiluj je bardzo dokładnie,
  • słuchaj ekspertów – migracja danych jest procesem skomplikowanym, które nie uda się przeprowadzić bez wsparcia specjalistów. Natłok informacji i umiejętne zarządzanie nimi to jeden z najważniejszych aspektów,
  • pamiętaj o kopii zapasowej – Twoje dane są w ten sposób zabezpieczone,
  • trzymaj wysokich standardów – chroń wszystkie krytyczne dane i przestrzegając ogólnie przyjętych procedur,
  • optymalizacja – wykorzystaj migrację danych do zweryfikowania jakości i bezpieczeństwa w zakresie przechowywania danych.

Testowanie i weryfikacja danych po migracji

Zanim zdecydujesz się na testowanie danych po migracji pomyśl o:

  • potrzebnych do tego zasobach,
  • wysłaniu testerów na odpowiednie szkolenia,
  • przedyskutowaniu, jakie będzie podejście do testowania Twojego zespołu.

Każda migracja danych i systemów wymaga testowania i weryfikacji. Wykorzystać możesz do tego:

  • Testy porównawcze przenoszonych pól.
  • E2E (End to End) – dane są sprawdzane na ekranie systemu źródłowego i docelowego.
  • Testy funkcjonalności systemu docelowego.
  • Testy integracji.
  • Testy wydajnościowe.
  • Testy powdrożeniowe.

Zarządzanie zmianami i wprowadzenie nowych procesów po migracji

Przeprowadzenie migracji danych nie wystarczy, aby uzyskać zadowolenie z całego procesu. Konieczne jest jeszcze umiejętne zarządzanie zmianami, jak i nieustanna praca nad wdrażaniem nowych procesów udoskonalających. Trzeba utrzymać wysokie standardy jakości, aktualizować kody, a także zarządzać wydajnością. Przyjmując odpowiednie procedury operacyjne, można osiągnąć bardzo dobre rezultaty.

Migracja danych i systemów – podsumowanie

Do migracji danych i systemów należy podejść poważnie, ze szczegółowo opracowanym planem. Dzięki temu cały proces zostanie przeprowadzony w bezproblemowy sposób, bez ryzyka zmniejszenia bezpieczeństwa dla Twojej firmy. Pamiętać należy również o testowaniu wdrożonych zmian, jak i umiejętnym zarządzaniu nimi. Zastosowane rozwiązania powinny być w każdym aspekcie dopasowane do Twoich potrzeb. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację