Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Modele współpracy – Fixed Price i Time & Material

Wybór Modelu Współpracy W It - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Grupa Improve w elastyczny sposób podchodzi nie tylko do podejmowanych zleceń, ale i sposobów współpracy. Nawiązując z nami kontakt możesz liczyć na indywidualne podejście do swojego projektu. Takie dostosowywanie się do zleceń ułatwia wykorzystywanie różnych modeli współpracy. Ich podział można najłatwiej określić odnosząc się do systemów Fixed Price i Time & Material.

Czym są modele współpracy w branży IT

Modele współpracy pozwalają w przejrzysty sposób rozliczać wykonaną pracę. Od wyboru konkretnego z nich warto rozpocząć rozmowy dotyczące wykonania projektu. Znacznie usprawnia to przepływ informacji, oraz kontrolę postępu prac. Czym zatem są Fixed Price i Time & Material, jak je rozróżnić?

Te modele współpracy to, przede wszystkim wyznaczniki tego jak zaplanowana będzie praca wykonawcy. Decydując się na Fixed Price z góry ustalamy cenę za skończenie projektu. Polega na oszacowaniu tego ile wyniesie jego wykonanie. Jest to mniej elastyczny model, którego najważniejszym momentem jest odpowiednie zaplanowanie pracy. Należy dokładnie określić swoje wymagania, to jakie strona/aplikacja powinna mieć funkcje, wygląd itd. Decydując się na takie rozliczenie projektu należy zadbać o jego bardzo dokładną dokumentację jeszcze przed zawarciem umowy. Tu liczy się efekt końcowy. To odpowiednia metoda pracy gdy zleceniodawca jest pewny tego jak dokładanie ma wyglądać zakończony projekt.

Model Time & Material to innymi słowy rozliczenie według stawki godzinowej. W takim przypadku możliwe jest zmienianie swojej wizji w trakcie trwania prac. To elastyczny model pozwalający dodawać i usuwać pewne pomysły z projektu, albo pozwolić na rozwijanie go na bieżąco. Gdy ustalenie dokładnego harmonogramu prac jest niemożliwe wypada zdecydować się na to rozwiązanie. W branżach technologicznych często podczas prac pojawia się wiele zmiennych, dlatego często to lepszy wybór. Zwłaszcza wtedy gdy chcemy szybko wypuścić swój produkt na rynek i z czasem dodawać do niego funkcjonalności.

Możliwe jest także rozdzielenie pracy przy jednym projekcie na dwa modele współpracy. Osobnymi sposobami można rozliczać np. tworzenie i wdrażanie strony czy aplikacji. Podstawą jest jednak realistyczne dostosowanie czasu i budżetu do każdego przedsięwzięcia. Bywa bowiem, że coś co wygląda banalnie w rzeczywistości wymaga sporo pracy, a drobna zmiana w kodzie wywołuje błędy w innych miejscach projektu. Dlatego zachęcamy do kontaktu i wspólnego planowania każdego zlecenia.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację