Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Najlepsze praktyki tworzenia aplikacji internetowych

Najlepsze Praktyki Tworzenia Aplikacji Internetowych zdjęcie nr 13

Jak wygląda proces tworzenia aplikacji webowych? O jakich aspektach w szczególności należy pamiętać? Jakich błędów unikać? Sprawdź!

W poniższym artykule znajdziesz informacje, jak zaprojektować aplikację internetową z sukcesem, zapewniając sobie dostęp do programu działającego niezawodnie i podatnego na rozbudowę.

Tworzenie aplikacji krok po kroku

Stworzenie aplikacji powinno opierać się na wcześniej ustalonym projekcie. Należy dążyć do tego, aby produkt wspierał potrzeby biznesowe. Projektowanie aplikacji składa się z kilku ważnych etapów, nie należy żadnego z nich pominąć.

1.Poznanie i analiza potrzeb

Dobre praktyki tworzenia aplikacji opierają się na zrozumieniu potrzeb klienta, który chce otrzymać produkt wspierający jego działania biznesowe. Odpowiednio dobrana strategia umożliwia stworzenie aplikacji realizującej potrzeby konkretnej grupy docelowej. Aby było to możliwe, należy znaleźć odpowiedzi na pytania:

  • Jakie osoby wchodzą w skład grupy docelowej?
  • Jak aplikacja ma rozwiązać podstawowe problemy grupy docelowej?
  • Jak aplikacja zrealizuje potrzeby grupy docelowej?

2. Zaplanowanie działań związanych z projektowaniem

Kompleksowe przygotowanie ramowego planu działania pozwoli ustalić czas realizacji projektu, jak i konieczny wkład poszczególnych specjalistów dla osiągnięcia określonych celów. W zależności od potrzeb, można umawiać się z klientem na cykliczne spotkania w celu przedyskutowania kolejnych aspektów działania aplikacji. Otrzymując feedback można popracować nad jeszcze lepszymi rozwiązaniami.

3. Praktyki UX/UI w tworzeniu aplikacji

Jest to etap, gdzie ustalane są wizualne aspekty aplikacji. UI umożliwia przygotowanie dedykowanego designu, który będzie podobał się grupie docelowej. Nie należy przy tym zapominać o UX, czyli user experience, który pozwala na intuicyjną nawigację i sprawne funkcjonowanie aplikacji.

4. Praktyki programowania aplikacji

Tworzenie aplikacji od A do Z należy zlecić doświadczonemu programiście. Projekt Manager powinien przyjąć strategię realizacji kolejnych etapów zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu funkcjonalności będą dostarczane cyklinie, ewentualnie można będzie po drodze poprawiać błędy, ale efekty już będą widoczne.

Po zakończeniu prac, bardzo ważne jest przeprowadzenie testów, które mają na celu wyłonienie błędów mogących przeszkodzić w użytkowaniu aplikacji. Po testach można udostępnić aplikację pierwszym użytkownikom, w celu zobaczenia ich reakcji. Jest to moment, gdzie jeszcze można zastosować ostatnie zmiany w projekcie.

5. Właściwe wdrożenie aplikacji

Powoli można świętować zakończenie procesu tworzenia aplikacji, ponieważ wreszcie ujrzy ona światło dzienne. Początkowo zalecane jest, aby udostępnić ją małej grupie odbiorców, z czasem krąg można zwiększać, gdy mamy już pewność, że wszystko działa tak, jak powinno.

6. Monitoring aplikacji

Aplikacja nigdy nie może zostać pozostawiona sama sobie, ponieważ w jej funkcjonowaniu na każdym etapie mogą pojawić się błędy. Opieka powdrożeniona sprawia, że praktyki wytwarzania oprogramowania są utrzymywane na najwyższym poziomie, można sprawdzać bieżące funkcjonowanie aplikacji oraz wyłapywać nieprawidłowości.

Na tym etapie można również gromadzić informacje, dzięki którym aplikację można jeszcze ulepszyć. W końcu każdy projekt można rozwijać, udoskonalać, wystarczy tylko mieć pomysł.

Kompleksowe tworzenie aplikacji – podsumowanie

Tworzenie aplikacji składa się z kilku etapów, których każdy jest równie istotny. Trzymając się zasad, przestrzegając procedur, szybkie tworzenie aplikacji jest jak najbardziej możliwe. Uda się przygotować świetnie funkcjonujące aplikacje dla różnych platform.

Rozumiejąc istotę i ważność poszczególnych etapów tworzenia aplikacji, można przygotować produkt o zaawansowanych możliwościach technologicznych, bardzo dobrze opracowany, niezawierający niepotrzebnych błędów.

Dobre praktyki projektowania aplikacji internetowych umożliwiają docieranie do użytkowników, spełnianie ich potrzeb, jak i wypuszczanie na rynek produktów, które są funkcjonalne. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację