Jeżeli zaniedbasz kwestie bezpieczeństwa na stronie internetowej, narażasz zarówno siebie, jak i innych użytkowników. Każda witryna przetwarza dane internautów, takie jak imię, nazwisko, adres e-mail oraz hasło. Są to informacje poufne, które trzeba chronić, zgodnie z przepisami RODO. Jak to robić skutecznie?
Wykonuj regularnie aktualizacje oprogramowania
Systemy CMS, takie jak WordPress, Drupal czy Joomla potrzebują regularnych aktualizacji. Niestety, część właścicieli stron internetowych pomija przypominające o tym powiadomienia. To bardzo duży błąd. Przestarzały system jest bardzo podatny na ataki hakerskie. Dotyczy to nie tylko CMS-ów, ale również wtyczek, motywów graficznych oraz komponentów serwerów. W każdej aktualizacji dostępne są łatki bezpieczeństwa, które eliminują luki, przez które haker może wykraść dane.
Zadbaj o kontrolę dostępu oraz ustawiaj silne hasła
Wymyśl unikalne oraz trudne do złamania hasło do panelu administracyjnego, bazy danych oraz konta hostingowego. Najlepiej, aby zawierało mieszankę małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych (np. #, %, &, *). Powinno składać się z minimum 8 znaków.
Unikaj natomiast stosowania danych osobowych, taki jak imię, data urodzenia, nazwa firmy, czy ciągów liczbowych typu 123456. Istotne jest również regularne zmienianie haseł dostępu. Nie jest zalecane korzystanie z funkcji automatycznego zapisywania danych logowania.
Dostęp do panelu administracyjnego powinny mieć wyłącznie osoby, które faktycznie go potrzebują. Im mniej ich jest, tym lepiej. Warto zdecydować się na uwierzytelnienie wieloskładnikowe. Sprawia, że do zalogowania nie jest potrzebne wyłącznie hasło, ale również kod generowany przez aplikację mobilną.
Bezpieczny hosting
Warto skorzystać z usług wyłącznie renomowanego hostingodawcy. Korzysta on z nowoczesnych i sprawdzonych zabezpieczeń. Musi oferować protokół przesyłu plików – SFTP zamiast przestarzałego FTP. Wtedy na pewno nastąpi szyfrowanie danych przesyłanych między Tobą a serwerem.
Dobrą praktyką jest codzienne wykonywanie kopii zapasowych. Daje to możliwość szybkiego przywrócenia strony po awarii lub ataku.
Certyfikat SSL
SSL ma największe znaczenie dla sklepów internetowych, a także stron przetwarzających dane osobowe oraz płatnicze. Warto jednak wdrożyć ten certyfikat na każdej witrynie, aby uniknąć wyświetlania ostrzeżenia przed „niebezpiecznym połączeniem”. Ograniczysz ryzyko zniechęcenia użytkownika przed zapoznaniem się z publikowanymi treściami.
Zapory sieciowe
Aktualnie są dostępne dwie zapory sieciowe:
- Firewall,
- WAF.
Firewall śledzi ruch wychodzący i przychodzący. Blokuje wszystkie podejrzane połączenia i próby ataków. Najczęściej otrzymujesz ją w ramach podstawowego pakietu od hostingodawcy.
Jeżeli chcesz uzyskać bardziej zaawansowaną ochronę, zastosuj Web Application Firewall (WAF). Zapora została stworzona z myślą o aplikacjach internetowych. Analizuje i filtruje ruch HTTP, wykrywa i neutralizuje najpopularniejsze ataki m.in. SQL Injection, Cross-Site Scripting (XSS), a także próby przesyłania złośliwego kodu.
A Ty, w jaki sposób dbasz o cyberbezpieczeństwo strony internetowej? Podziel się z nami swoimi skutecznymi sposobami!