Projektowanie stron internetowych oraz aplikacji nierozerwalnie jest związane z pojęciami front-end i back-end. Pochodzą od nazw specjalizacji programistów, czyli backend developer oraz frontend developer. Warto sprawdzić, co kryje się pod tymi anglojęzycznymi terminami.
Żeby strona internetowa, jak i każdy produkt cyfrowy mogły działać poprawnie wymagana jest praca dwóch specjalistów: backend developera oraz frontend developera. Pierwszy z nich odpowiada za operacje po stronie serwera i baz danych, a drugi za to, co widzimy jako użytkownicy, czyli za warstwę wizualną.
Podstawowe różnice między technologiami front-end a back-end
Front-end to warstwa wizualna każdego produktu cyfrowego. Back-end skupia się natomiast na operacjach mających miejsce na serwerach i w bazach danych połączonych z aplikacją czy stroną internetową. Są to więc aspekty zupełnie niewidoczne dla użytkownika, ale bardzo istotne z punktu widzenia całej mechaniki.
W skład frontendowych technologii wchodzą wszystkie działania, które mają na celu przygotowanie atrakcyjnej i intuicyjnej dla użytkownika warstwy wizualnej. Backendowe technologie odpowiadają natomiast za całą resztę, jak i niezawodność wdrażanych funkcji.
Obie technologie mają tak samo duże znaczenie przy tworzeniu produktu cyfrowego. Jedno bez drugiego nie może w zasadzie istnieć. Praca w obu obszarach mocno różni się, ponieważ w przypadku bakendu należy pracować nad zapleczem aplikacji, a jeżeli chodzi o frontend nad pierwszą warstwą wizualną.
Zadania w ramach front-end:
- design strony,
- forma graficzna,
- funkcjonalności,
- UX,
- Kolorystyka.
Zadania w ramach back-end:
- usuwanie błędów,
- integracja danych,
- wydajność i szybkość produktu,
- analizowanie statystyk dotyczących funkcjonowania serwera.
Popularne technologie front-end: React, Angular, Vue.js
Poniżej prezentujemy trzy najpopularniejsze frameworki, które umożliwiają skuteczną realizację warstwy front-endowej.
React
Oprogramowanie open source pozwalające na tworzenie nowych interfejsów graficznych przy wykorzystaniu komponentów. Dzięki dużej wydajności, można wykorzystać je w aplikacjach o dużym natężeniu ruchu.
Aby zastosować React wystarczy posiadać średnią znajomość Java Script. Dojrzały framework zapewnia wysoką efektywność działań, a ponadto zgromadził dużą społeczność, dlatego szybko można znaleźć pomoc w rozwiązaniu problemów.
W związku z tym, że oprogramowanie jest stale rozbudowywane, nieustannie programista musi aktualizować swoją wiedzę i wprowadzać zmiany, w celu dostosowania produktu do aktualnych potrzeb. Choć framework jest stosunkowo łatwy do opanowania, trzeba mocno postarać się, aby wszystkie zaawansowane elementy ze sobą współgrały. Problemem może okazać się również pozycjonowanie, ponieważ algorytmy Google czasem mają problem z nadążaniem za dynamiką strony.
Angular
Przystosowany jest do wydajnego renderowania projektów. Działa w przeglądarce i na bazie HTML. Dostępne są rozbudowane narzędzia do routingu oraz łatwe zarządzanie walidacją formularzy.
Framework działa bardzo szybko, masz dostęp do wielu szablonów i komponentów, które umożliwiają skuteczną rozbudowę nawet najbardziej skomplikowanych aplikacji. Dostępny zestaw narzędzi sprawia, że jest on wystarczający do stworzenia nawet najbardziej rozbudowanego produktu cyfrowego. Kod utrzymywany jest na bardzo wysokim standardzie jakościowym.
Angular jest jednak przeznaczony dla najbardziej doświadczonych programistów, a wraz z rozbudową aplikacji o kolejne moduły spada jej wydajność, co może wpłynąć na pogorszenie szybkości ładowania. Nad tym aspektem trzeba będzie więc dodatkowo popracować.
Vue.js
Najmłodszy framework Java Script, który łączy niektóre możliwości React oraz Angular. Pozwala stworzyć w niezwykle prosty sposób nowoczesne strony internetowe i aplikacje webowe.
Framework działa szybko i wydajnie, a dostępne intuicyjne funkcje powodują, że nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby stworzyć ciekawy projekt. Wart również podkreślić, że jest to jeden z najbardziej elastycznych i prostych w obsłudze frameworków posiadających czytelny kod i oferujących wiele ciekawych funkcjonalności.
Niestety, Vue.js nie jest wspierane przez dużą korporację, dlatego nie ma elementów, do których programiści są zwykle przyzwyczajeni. Warto jednak dodać, że jest coraz bardziej doceniany, z uwagi na swoją inność i dostęp do nieszablonowych rozwiązań. Choć do dyspozycji jest mnóstwo komponentów, stosując je, można mieć problem z implementacją dużego projektu.
Popularne technologie back-end: Node.js, Django, Laravel
Jeżeli szukasz funkcjonalnego środowiska do uruchomienia produktu cyfrowego, zapoznaj się z poniższymi technologiami.
Node.js
Środowisko do uruchomienia aplikacji, które jest jednowątkowe. Pozwala na skuteczne rozwiązanie problemu skalowalności i nie blokuje obsługi wejścia/wyjścia. Za jego sprawą możliwe jest tworzenie zarówno frontend, jak i backend.
Wykorzystując to narzędzie, można stworzyć skalowalne i wydajne aplikacje, które są łatwe w zarządzaniu i utrzymaniu. Można w prosty sposób osiągnąć cele biznesowe. Nie stwarza również większych problemów programistom w trakcie nauki, szczególnie, jeżeli znają technologie oparte na JavaScript.
Dla niektórych jest to wada, dla innych zaleta, ale Node.js jest jednowątkowe, co w przypadku dużych operacji może zbyt mocno obciążać procesor i uniemożliwiać skuteczne przetwarzanie dużej ilości danych.
Django
Darmowy i open-sourcowy framework, który pomaga w tworzeniu aplikacji webowych. Zbiór narzędzi powoduje, że cały proces jest szybki i łatwy. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz już teraz przygotować system pod dalszy rozwój.
Framework wyróżnia się na pewno wysokim poziomem zastosowania, elastycznością i szybkością rozwoju. Zyskujesz mapowanie obiektu na wiersze w tabeli, a także wysoki poziom bezpieczeństwa oraz skalowalność aplikacji.
Django raczej nie sprawdzi się przy realizacji małych projektów, a najlepiej wykorzystać go, gdy zostały już opublikowane i wykorzystane pomysły, a trzeba je jedynie odtworzyć.
Laravel
Framework działający w oparciu o open source, umożliwia tworzenie stron www, aplikacji i usług webowych. Zapewnia wsparcie przy szybkim wdrażaniu projektu, z ograniczeniem ryzyka popełnienia błędów. Pozwala na przygotowanie backendu szybciej, wydajniej i niższym kosztem.
Wśród największych zalet, jakie posiada Laravel można wymienić prostotę działania, jak i dostęp do systemu szablonów Blade. Masz w ten sposób możliwość skorzystania ze wszystkich nowoczesnych funkcji pozwalających na stworzenie zaplecza strony.
Istotą przy zastosowaniu Laravel są umiejętności programisty co do wyboru konkretnych rozwiązań, które są mu faktycznie niezbędne do realizacji założonego planu. Trzeba również zwracać uwagę na wymagania frameworka i wpisywać się w pewien schemat, co w niektórych przypadkach może utrudnić kreatywną pracę.
Wybór odpowiedniej technologii w zależności od potrzeb projektu
Jeżeli planujesz stworzyć stronę internetową czy aplikację musisz wiedzieć, jak duże znaczenie ma wybór odpowiednich technologii do realizacji projektu. To od umiejętności programisty i zastosowanych narzędzi zależy ostateczny sukces produktu cyfrowego.
Zapoznając się z powyższymi technologiami frontendowymi oraz backendowymi, można wybrać narzędzie, które będzie w każdym aspekcie dopasowane do Twoich potrzeb.
Integracja technologii front-end i back-end w praktyce
W związku z tym, że front-end oraz back-end to kluczowe warstwy każdej strony internetowej oraz aplikacji, istotna jest poprawna integracja technologii. Pamiętać należy o współpracy na bardzo wysokim poziomie obu specjalistów. Pozwoli to na stworzenie dobrze działającej usługi, która będzie korzystna dla użytkowników.