Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Testy manualne a automatyczne — co je łączy, a co dzieli

Testy Manualne A Automatyczne — Co Je Łączy, A Co Dzieli zdjęcie nr 13

Aby zrozumieć, jakie są różnice między testami manualnymi a automatycznymi, należy dokładnie opisać te dwa zagadnienia.

Na czym polegają testy manualne?

Inaczej nazywane są ręcznymi. Stanowią formę testowania oprogramowania wykonywaną przez dedykowaną osobę odpowiedzialną za zapewnienie i utrzymanie jakości całego systemu. Testowanie przeprowadzane jest w celu wykrycia błędów w oprogramowaniu. 

Przeczytaj również

Tester manualny — co robi?

Zadaniem testera jest wykonywanie przypadkowych testów i generowanie z nich raportów. Nie potrzeba do przeprowadzenia całego procesu dedykowanego oprogramowania. 

Na czym polegają testy automatyczne?

Jest to kluczowa technika testowania oprogramowania polegająca na weryfikacji i porównaniu rzeczywistych wyników z oczekiwaniami. 

Co robi tester automatyczny?

Przy użyciu specjalnie do tego celu stworzonych narzędzi lub napisanego skryptu testowego w wybranym języku programowania, tester wytwarza testy automatyczne w celu wykrycia błędów w oprogramowaniu. 

Testy manualne a automatyczne — różnice

Testowanie manualne

  • Wykonywane ręcznie przez człowieka.
  • Jest wolniejsze i bardziej czasochłonne.
  • Niska inwestycja początkowa.
  • Reużywalność nie istnieje.
  • Nie jest wymagana znajomość programowania.
  • Mała niezawodność, z uwagi na ludzkie wady, zmęczenie i inne niedoskonałości.

Testowanie automatyczne

  • Skryty tekstowe są uruchamiane przy użyciu dedykowanych narzędzi.
  • Szybkie efekty w krótkim czasie
  • Wysoka inwestycja początkowa.
  • Reużywalność na wysokim poziomie.
  • Wymagana znajomość programowania.
  • Wysoka niezawodność, ze względu na automatyzację.

Tester manualny a automatyczny — objaśnienie najważniejszych aspektów

Zasady wykonywania testów manualnych i automatycznych

Manualny tester oprogramowania, który jest specjalistą w swojej dziedzinie, działania wykonuje ręcznie.

W ramach testów automatycznych uruchamiane są skrypty testowe realizowane poprzez dedykowane narzędzia i różne mechanizmy, m.in. tiggerowanie i harmonogramy. Udział człowieka jest ograniczony do minimum.

Triggerować – co to znaczy?

Procedura wykonywana automatycznie jako reakcja na pewne zdarzenia w tabeli bazy danych.

Szybkość działania testów

Testowanie ręczne jest wolniejsze i zajmuje więcej czasu niż automatyczne działania. Interakcje automatów z aplikacjami odbywają się o wiele szybciej, niż podczas ich wywoływania przez człowieka. Automaty nie potrzebują czasu na myślenie i zastanawianie się. 

W ramach testowania automatycznego można przeprowadzić wiele skomplikowanych działań, szybko wykonać obliczenia, a to oszczędza budżet w formie pieniędzy i czasu.

Koszty testów automatycznych a manualnych

Wysoka inwestycja początkowa, z jaką wiąże się testowanie automatyczne to jeden z podstawowych minusów tego procesu. Jest to spowodowane koniecznością zatrudnienia doświadczonego programisty. Ma on do wykonania wiele czynności. Trzeba również przeznaczyć sporo środków na narzędzia i licencje produktowe. W dodatku konieczna jest rozbudowa infrastruktury sieciowej, czyli serwerów, maszyn, środowiska. W przypadku testowania manualnego żaden z tych dodatkowych aspektów nie jest wymagany, a testerzy ręczni zarabiają o wiele mniej niż automatyczni.

Niezawodność

Testowanie manualne jest o wiele mniej niezawodne, ze względu na duży udział człowieka w całym procesie. Ludzie nie są wolni od wad, a ryzyko błędów rośnie wraz z ilością pracy, stopniem skomplikowania zadań oraz zmęczeniem. Człowiek jest również niedokładny, może niektóre błędy przeoczyć. 

Testy automatyczne są wolne od powyższych sytuacji. Można wykonywać setki takich samych testów z równie dużą dokładnością. Maszyny nie mają gorszych dni, nie są obciążone wypaleniem zawodowym. Niezawodność jest ogromną zaletą testowania automatycznego. 

Reużywalność testów automatycznych

Jest to cecha, która nie występuje w przypadku testów manualnych. Prace wykonywane są ręcznie, bez użycia specjalistycznego oprogramowania. Trzeba przeklikać całą aplikację za każdym razem, niezależnie od rodzaju testu. Zdarza się, że jest to konieczne kilka razy na różnych etapach projektu. Natomiast automatyzacja w tym zakresie pozwala na wielokrotne powtarzanie testowania z taką samą dokładnością na różnych etapach realizacji. Można oszczędzić sporo czasu.

Rzecz jasna samo stworzenie testu automatycznego trwa dłużej niż ręcznego, ale w dłuższej perspektywie możemy wykorzystać go np. 100 razy. Zainwestowany czas i pieniądze zwrócą się z nawiązką w postaci dobrze sprawdzonego projektu, który uda się wypuścić bez żadnych błędów. 

Znajomość programowania

Aby przeprowadzić ręczne testowanie oprogramowania, nie jest potrzebna znajomość języka programowania. Testy wykonuje się poprzez ręczne przeklikanie całej aplikacji. Testerzy automatyczni muszą natomiast zaprogramować testy, dlatego niezbędne jest posługiwanie się językiem programowania. 

Aktualnie sporo zmienia się i pracodawcy coraz częściej również od testerów manualnych wymagają znajomości programowania, przynajmniej na poziomie podstawowym. Jest to zrozumiałe, ponieważ taki pracownik może rozbudować architekturę aplikacji oraz ma większą świadomość błędów wykrytych w trakcie testowania.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację