Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Tworzenie aplikacji mobilnych – kluczowe aspekty projektowania i wdrażania

Aplikacji Mobilne - Kluczowe Aspekty Projektowania I Wdrażania zdjęcie nr 13

Aplikacje mobilne są istotnym elementem strategii każdej firmy, która skutecznie chce dotrzeć do grupy docelowej i przedstawić jej w atrakcyjny sposób swoją ofertę. Tworzenie aplikacji pomaga przedsiębiorcy sprostać wyzwaniom rynkowym.

Kompleksowy przewodnik po tworzeniu aplikacji mobilnych pozwoli zrozumieć, że jest to narzędzie niezbędne we współczesnej działalności każdego przedsiębiorcy.

Na czym polega projektowanie aplikacji?

Tworzenie aplikacji mobilnych to zespół skomplikowanych procedur podejmowanych przez działy inżynierii oprogramowania. Skupiają się na projektowaniu, budowie i utrzymaniu aplikacji działającej na urządzeniach mobilnych. Proces obejmuje wykorzystanie różnych języków programowania oraz frameworków charakterystycznych dla systemu Android oraz iOS.

[Sprawdź też: aplikacje mobilne Poznań]

Projektowanie aplikacji wymaga uwzględnienia ograniczeń związanych z urządzeniami, na jakich ma działać. Należy dostosować produkt do wielkości ekranu, konfiguracji sprzętu oraz czasu pracy baterii. Niezbędna jest także optymalizacja obsługi odbywającej się przez dotyk. Programiści muszą również wytyczyć zasady według których aplikacja będzie działała. Kluczowe jest przystosowanie produktu do rosnącej popularności międzynarodowych frameworków.

Praca nad udoskonalaniem aplikacji tak naprawdę nigdy się nie kończy, z uwagi na dynamiczny rozwój urządzeń mobilnych, jak i ciągle zmieniające się zachowania oraz przyzwyczajenia użytkowników. Obecnie oczekuje się aplikacji wysokiej jakości, innowacyjnych oraz wydajnych.

Wybór platformy: iOS, Android czy obie?

Tworzenie oprogramowania aplikacji mobilnej wymaga rozważenia, czy zdecydować się na natywną, czy hybrydową metodykę.

Aplikacje natywne

Wymagane jest wykorzystanie specjalistycznego języka programowania. Dla systemu Android jest to Kotlin, natomiast dla systemu iOS Swift. Dostępne propozycje w różnym stopniu oferują wspaniałe wrażenia dla użytkownika, najwyższą wydajność, a także dostęp do najnowocześniejszych funkcji. Aby jednak wszystko działało tak, jak powinno, trzeba utrzymywać odrębne bazy kodów dla każdej platformy, co wiąże się z większymi nakładami na rozwój i kosztami utrzymania.

Aplikacje hybrydowe

To podejście pozwala na wykorzystanie pełnej mocy technologii internetowych takich, jak HTML5, CSS i JavaScript. W tym przypadku pojedyncza baza kodu może bez żadnych problemów funkcjonować na wielu platformach. Dla uzyskania większych korzyści z rozwoju warto wykorzystać frameworki takie, jak React Native, Flutter, czy Ionic. Redukują one czas, jaki programista musi poświęcić na wdrożenie aplikacji, a to wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami dodatkowymi. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że aplikacje hybrydowe mają pewne ograniczenia: nie taką jak natywne wydajność, a także brak dostępu do najlepszych funkcji natywnych.

Aplikacja natywna czy hybrydowa?

Ostateczna decyzja, czy integracja systemów działających na Android i iOS jest konieczna i właściwa, jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę:

  • specyfikacje projektu,
  • ograniczenia budżetowe,
  • czas, który można poświęcić na projektowanie aplikacji,
  • zakres pożądanej funkcjonalności specyficznej dla danej platformy.

Konieczne jest także przeanalizowanie potrzeb grupy docelowej, funkcje jakich oczekują użytkownicy, jak i zwrócenie uwagi na długoterminowe plany dotyczące rozwoju.

Oczywiście niezbędne jest także śledzenie aktualnych osiągnięć techniki, powstających narzędzi oraz frameworków. Stała ewolucja wypełnia luki między aplikacjami natywnymi a hybrydowymi. Powstają coraz to nowe rozwiązania przeciągające szalę korzyści na jedną ze stron.

UX/UI – jak stworzyć intuicyjny i atrakcyjny design aplikacji?

User Interface Designer oraz User Experience Designer to specjaliści bez których nie może powstać żadna sprawnie działająca nowoczesna aplikacja. Warto przybliżyć możliwości, jakie posiada UX/UI, w celu przygotowania intuicyjnego, atrakcyjnego designu aplikacji.

UX Design – co warto wiedzieć?

W ramach User Experience niezbędne jest projektowanie interakcji, doświadczeń odbiorcy od podstaw, zwiększanie satysfakcji klienta z otrzymanego produktu, jak i badanie odczuć użytkowników już korzystających z aplikacji.

Projektowanie aplikacji w odniesieniu do UX musi uwzględniać kwestie widoczności i rozpoznawalności produktu, jego przewidywalności, jak i reakcje aplikacji na zachowania użytkownika. System powinien samodzielnie uczyć się konkretnego schematu postępowania, aby w intuicyjny sposób dopasowywał się do potrzeb użytkowników. Cała konstrukcja aplikacji musi być również spójna.

UI Design – co warto wiedzieć?

Użytkownik już po kilku sekundach decyduje, czy chce korzystać z produktu, czy nie. Przyciągający wzrok design jest więc kluczowy dla zainteresowania internauty. Działania UI wymagają bardzo dobrego zrozumienia potrzeb użytkownika.

Aby wdrożenie aplikacji przebiegło pomyślnie, interfejs należy podzielić na sekcje przeznaczone do realizacji określonych celów. Należy zrównoważyć proporcję przekazywanych informacji do atrakcyjnego ich przestawienia pod względem wizualnym. Projekt powinien być spójny, kolory podkreślać znaczenie marki, a wszystkie elementy wchodzące w skład aplikacji mają zminimalizować wysiłek wkładany przez użytkownika w osiąganie pożądanego rezultatu.

Backend i frontend – struktura aplikacji mobilnej

Nowoczesne podejście do tworzenia aplikacji mobilnej wymaga zastosowania podziału na część backendową i frontendową. Choć działać mają osobno, komunikacja między nimi powinna odbywać się z pomocą protokołu HTTP.

Front-end – jakie ma znaczenie?

Front-end to warstwa prezentacyjna aplikacji, czyli wszystko to, co może zobaczyć użytkownik. Na tym etapie niezbędne jest stworzenie intuicyjnego i przyjaznego interfejsu.

Front-end developerzy, aby poprawnie wykonać swoje zadanie muszą aplikację nieustannie testować, w celu wykrywania ewentualnych błędów.

Back-end – jakie ma znaczenie?

Odpowiada za wewnętrzne funkcjonowanie aplikacji, a najważniejsza jest tutaj logika i interakcja funkcji z serwerem. Powstaje specjalny kod, który pomaga w komunikacji między danymi a aplikacją. Ogromne znaczenie mają tutaj zastosowanie właściwego języku programowania oraz farmeworków.

Back-end developerzy, aby aplikacje mobilne działały poprawnie, muszą nieustannie zarządzać bazami danych, umiejętnie korzystać z frameworków, a także zabezpieczać aplikację najlepszymi dostępnymi sposobami.

Integracja aplikacji z innymi systemami i serwisami

Kluczowa dla osiągnięcia korzyści z integracji aplikacji z innymi systemami i serwerami jest dwukierunkowa komunikacja w czasie rzeczywistym. Ponadto w niezahamowany sposób musi odbywać się przepływ danych pomiędzy niezależnymi aplikacjami. Powiązując procesy i wymianę danych można skutecznie zarządzać funkcjami we wszystkich dostępnych infrastrukturach, często korzystając z jednego interfejsu lub usługi.

Integracja systemów odgrywa bardzo istotną rolę w działaniach biznesowych. Wzmacnia zmiany wprowadzane w organizacji i przyczynia się do:

  • pełnego dostępu do wszystkich informacji,
  • elastycznego i efektywnego działania,
  • łatwego użytkowania,
  • niższych nakładów na IT teraz i w przyszłości,
  • optymalizacji procesów biznesowych.

Testowanie i optymalizacja aplikacji mobilnych

Testowanie jest niezbędnym elementem, jeżeli chodzi o wdrożenie aplikacji. Pozwala sprawdzić potencjał produktu, wykryć błędy, jak i wąskie gardło wydajności. Aby zapewnić najwyższe standardy jakości i satysfakcjonujące doświadczenia użytkownika, aplikacje mobilne należy przetestować przed ich udostępnieniem.

Funkcjonalność i wydajność aplikacji pozwalają sprawdzić następujące testy:

  • funkcjonalne – sprawdzenie poprawnego działania wszystkich funkcji aplikacji,
  • użyteczności – ocena UX/UI. Udaje się ustalić, czy aplikacja jest intuicyjna, przyjazna dla użytkownika oraz atrakcyjna wizualnie.
  • wydajności – ocena responsywności, stabilności i wykorzystania zasobów aplikacji w różnych obciążeniach,
  • bezpieczeństwa – analizowane są luki i słabości w zabezpieczeniach, które mogłyby przepuszczać złośliwe oprogramowania zagrażające prywatności użytkowników.

Podsumowując, tworzenie aplikacji mobilnych podlega ciągłemu rozwojowi i ewolucji. Podstawą jest jednak dobrze przygotowany plan działania, zrozumienie potrzeb grupy docelowej, a także nastawienie się na rozwój i doskonalenie produktu. Stosując się do powyższych porad, można przeprowadzić wdrożenie aplikacji uwzględniające cele biznesowe, jednocześnie skupiając się na wrażeniach użytkownika. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację