Sukces każdego projektu zależy od jego wdrożenia zgodnie z przyjętą specyfikacją w oparciu o określony harmonogram i budżet. Nad tymi aspektami pracuje cały zespół, który kładzie bardzo duży nacisk na współpracę z klientem. Wdrożenie aplikacji przebiega dzięki temu bardzo sprawnie.
Co możemy zrobić, aby planowane wdrożenie przebiegło szybko, sprawnie i bez błędów? Celem jest podjęcie przemyślanych decyzji oraz uniknięcie istotnych błędów.
Planowanie wdrożenia aplikacji i zarządzanie ryzykiem
Przestrzegając kilku podstawowych zasad, planując wdrożenie aplikacji w oparciu o funkcjonalne i techniczne aspekty, można cieszyć się z osiągnięcia sukcesu. Pamiętać należy o:
- każda wdrażana zmiana powinna być kompatybilna wstecz, co oznacza, że nowe usługi powinny działać z dowolną już istniejącą wersją,
- usługa musi działać na wielu serwerach, co pozwala na zminimalizowanie czasu niedostępności,
- ważne jest wykorzystanie load balancera oraz proxy przekierowanego ruchu. Gwarantuje to skuteczne sterowanie komunikacją pomiędzy klientami a usługą hostingową na wielu serwerach.
Często wybieraną strategią przy wdrażaniu aplikacji jest Blue Green. Polega na utrzymaniu dwóch środowisk:
- niebieskiego – produkcja,
- zielonego – kopia niebieskiego środowiska w celu wdrożenia nowej wersji.
Aby wdrożyć aplikację bez przestojów, można zdecydować się także na Canary Deployment. Polega to na wdrożeniu aplikacji tylko w jednej instancji, a to pozwala na przekierowanie części ruchu na nowe rozwiązanie. Co więcej, gdy odpowiednio ustawimy reguły Load Balancera, będzie można udostępnić nową wersję określonej grupie odbiorców.
Wiele jest dostępnych technik unikania ryzyka związanego z przestojem przy wdrażaniu aplikacji. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, najważniejsze jest, aby postawić na strategię najkorzystniejszą, nieutrudniającą korzystania z produktu klientowi.
Wsparcie dla różnych platform i urządzeń
Wybór odpowiednich platform i narzędzi w trakcie wdrażania aplikacji ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia najlepszych rezultatów z przeprowadzanych działań. W przeciwnym razie aplikacja nie zostanie dobrze przyjęta ze względu na niską jakość i złego doświadczenia użytkowników.
Na rozwój każdej aplikacji wpływ ma wiele czynników, a dobierając nowoczesne narzędzia i technologie możesz szybko i wydajnie wdrożyć produkt.
Monitorowanie i optymalizacja wydajności aplikacji po wdrożeniu
Mierzenie wydajności aplikacji pozwala na zapewnienie odpowiedniego działania i szybkiego reagowania na awarie. Korzystając z odpowiednich narzędzi, można zlokalizować przyczynę i miejsce w kodzie, gdzie występuje błąd. Monitorowanie pozwala na przewidywanie ewentualnych problemów i reagowanie na sytuacje, w której użytkownicy zgłaszają błąd.
Wśród bezpośrednich korzyści z monitorowania wymienić można szybką identyfikację przyczyn źródłowych, a także zapewnienie użytkownikom samych pozytywnych doświadczeń. Większe zaangażowanie zespołu wpływa także na produktywność podejmowanych działań.
Decydując się na monitorowanie wydajności aplikacji zyskujesz:
- szybką i prostą weryfikację błędów w kodzie,
- stałą kontrolę nad aplikacją i jej jakością,
- pełną dostępność aplikacji dla użytkowników,
- bezpieczne wdrażanie nowych funkcjonalności,
- zapobieganie pojawianiu się dużych błędów w przyszłości.
Możesz wykorzystać nowoczesne narzędzia do monitorowania, których głównym zadaniem jest zbieranie, przechowywanie i analizowanie niezbędnych danych. Ma to pomóc w rozwiązywaniu problemów i optymalizacji wydajności. Wykorzystując je można oszczędzić czas i szybko zareagować, gdy stan aplikacji jest naprawdę zły. Do tego, jeżeli dojdzie profesjonalny zespół umiejący poradzić sobie w trudnej sytuacji, rozwiązanie problemu jest kwestią czasu.
Aktualizacje i rozwój funkcjonalności na podstawie informacji zwrotnej od użytkowników
Praca nad aplikacją, jak i każdym produktem cyfrowym nigdy się nie kończy. Rozwiązania technologiczne wyrastają jak grzyby po deszczu, nieustannie należy śledzić aktualizacje i pamiętać o ich wprowadzaniu. Bez tego nie można poprawiać funkcji aplikacji i przystosowywać się do potrzeb użytkownika.
Choć może wydawać się dość kosztowne takie podejście, aby sprzedawać i zarabiać, trzeba inwestować. Nie ma obecnie żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o aktualizowanie aplikacji, warto dostarczać coraz to nowe, lepsze rozwiązania. Poprawa bezpieczeństwa, dostęp do nowych funkcji, a także niezbędne aktualizacje powodują, że możesz zadbać o prawidłowy rozwój swojego projektu, zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.
Zarządzanie zmianami w procesie wdrożenia
Celem zarządzania zmianami jest efektywne wprowadzenie produktu na rynek. Brak scementowania wszystkich zmian powoduje, że poszczególne klocki nie łączą się, a aplikacja na wielu poziomach nie jest spójna. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli integracja nie przebiegnie pomyślnie, niezbędne będą dodatkowe modyfikacje. Głównie z uwagi na obawę przed nie odniesieniem sukcesu, należy zaktywizować zespół, aby zarządzanie zmianami przebiegało w stosunkowo uporządkowany sposób.
Wdrożenie aplikacji – podsumowanie
Proces wdrażania aplikacji składa się z kilku etapów, obejmuje wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technik. Należy pamiętać o testowaniu i monitorowaniu podejmowanych działań, jak i poprawnym zarządzaniu zmianami. Tworzenie aplikacji nigdy się nie kończy, z uwagi na nowe funkcje i aktualizacje, które nieustannie pojawiają się, w celu ulepszania doświadczeń użytkowników.
Ludzie uwielbiają korzystać z aplikacji mobilnych, dlatego posiadanie dobrego produktu cyfrowego jest atutem dla Twojej firmy. Postaw na kompleksowe rozwiązania, wydajność i niezawodność, a możesz utrzymać się w ścisłej czołówce podmiotów, co do których klienci będą mieli pełne zaufanie.
Jeżeli planujesz wdrożenie aplikacji, skontaktuj się z nami. Pomożemy wprowadzić na rynek Twój produkt w sposób kompleksowy, dbając o niezbędne modyfikacje i ewentualne monitorowanie powdrożeniowe.