Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Bezpieczeństwo aplikacji – jak chronić dane i infrastrukturę IT?

Kluczowe Aspekty Bezpieczeństwa Aplikacji W 2023 Roku zdjęcie nr 13

Rozwój technologii sprawia, że bardziej zaawansowane stają się również ataki hackerskie. Programiści nieustannie muszą pracować nad tym, aby zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji, danych, jak i całej infrastruktury IT.

O bezpieczeństwo można zadbać stosując m.in. aktualne szyfrowanie, odpowiednie uwierzytelnienia, a także dbając o dobry stan techniczny aplikacji. Opracowanie strategii bezpieczeństwa jest niezwykle istotne i pozwala szybko zareagować w najtrudniejszej sytuacji.

Zagrożenia związane z bezpieczeństwem aplikacji

Istnieją luki w zabezpieczeniach, które hakerzy bezlitośnie wykorzystują, aby zainfekować aplikacje szkodliwym oprogramowaniem. Jedną z nich jest skrypt pomiędzy witrynami, czyli XSS. Haker ma możliwość dostarczenia złośliwego programu po stronie klienta do strony sieci Web. Może w ten sposób uzyskać dostęp do bardzo ważnych danych, podszyć się po użytkownika, a także nakłonić go do ujawnienia danych wrażliwych.

Innym modelem postępowania jest wstrzyknięcie SQL. W tym przypadku atakujący wykorzystuje luki w sposobie, w jaki baza danych wykonuje zapytania wyszukiwania. Można w ten sposób uzyskać dostęp do nieautoryzowanych informacji, modyfikować ustawienia użytkownika, a także manipulować poufnymi danymi.

Zdarzają się również ataki typu: odmowa usługi lub rozproszona odmowa usługi. Pokonując zabezpieczenia można przeciążyć serwer docelowy lub otaczającą go infrastrukturę IT. Gdy serwer przestaje efektywnie przetwarzać dane, zaczyna działać bardzo wolno, a to automatycznie skutkuje odmową żądań przychodzących od legalnych użytkowników.

Najgorsza sytuacja występuje wtedy, gdy dojdzie do ujawnienia poufnych, szyfrowanych danych w wyniku złośliwych działań. Zakres działań jest tu bardzo szeroki.

Zabezpieczanie danych użytkowników i przeciwdziałanie atakom hakerskim

Istnieje wiele metod, z których możesz skorzystać, aby zwiększyć bezpieczeństwo aplikacji i danych użytkowników. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich.

Zabezpieczenie dostępu do serwera

Konieczne jest zablokowanie wewnętrznego dostępu do serwera. Zdalny dostęp musi być szyfrowany, należy zastosować kilka poziomów zabezpieczeń. Popularną taktyką jest ograniczenie dostępu do określonych adresów IP i skonfigurowanie firewall. Należy zadbać o ograniczenie dostępu do SSH, MySQL poprzez zastosowanie VPN. Zaporę zabezpieczającą można skonfigurować także z poziomu dostawcy chmury.

Cloudflare – ochrona przed DDoS

Usługa ta pozwala na automatyzację reakcji na zagrożenie. Korzystając z tego rozwiązania zyskujesz:

  • ukrywanie adresów IP,
  • możliwość blokowania odwiedzających według krajów,
  • redukcję liczby botów chodzących po aplikacji,
  • blokowanie ataków DDoS,
  • darmowy certyfikat SSL.

Regularne aktualizacje

Zabezpieczenia działają skutecznie, jeżeli wykonujesz na bieżąco wszystkie zalecane aktualizacje aplikacji. Ciągły rozwój technologii powoduje, że powstają nowe możliwości ataków na cyfrowe produkty. Możesz uniknąć potencjalnych ataków pilnując aktualizacji.

Przeczytaj również

Kopie zapasowe

Bez backupu nie da się stworzyć bezpiecznej aplikacji. Kopie zapasowe baz danych, kodu, jak i plików wgrywanych przez użytkowników aplikacji należy tworzyć regularnie. Najlepiej wykorzystać do tego chmurę, gdzie można przechowywać nieograniczone zasoby.

Audyt bezpieczeństwa i wdrożenie odpowiednich rozwiązań

Aby wdrożyć stosowane zabezpieczenia, a także być zadowolonym ze skuteczności ich działania, w przypadku każdej aplikacji należy przeprowadzić profesjonalny audyt. Uda się zbadać ogólne mechanizmy kontrolne, zarządzanie zmianami, bezpieczeństwo aplikacji. Identyfikacja i ocena wdrożonych już działań pozwalają podjąć decyzję, czy podejście jest słuszne, czy trzeba wprowadzić pewne zmiany dla osiągnięcia jeszcze lepszych rezultatów.

Monitorowanie i reagowanie na incydenty bezpieczeństwa

Najprostszym sposobem, aby zapobiegać atakom hakerskim jest monitorowanie aplikacji, jak i samego serwera. Należy również natychmiast reagować na pojawiające się zagrożenia. Szybkość decyzji ma tutaj kluczowe znaczenie. Do dyspozycji są skuteczne narzędzia, które pozwalają na automatyczną ocenę stanu zagrożenia.

Równie kluczowe jak monitoring aplikacji jest baczne obserwowanie serwera. Można oceniać na bieżąco jego stan i parametry, szybko uda się wtedy zareagować nawet na najdrobniejsze, niepokojące sygnały. Kluczowa jest tutaj analiza wskaźników wydajności. Warto skorzystać z alarmów mailowych lub SMS-owych, które powiadomią, gdy serwer będzie atakowany.

Szkolenie zespołu i wprowadzenie procedur związanych z bezpieczeństwem

Wielu zagrożeń można uniknąć, jeżeli aplikacji oraz serwerów pilnuje wyszkolonych zespół potrafiący rozpoznać nawet najmniejsze anomalie. Ryzyko ataków lub wycieku danych zmniejsza się w ten sytuacji do zera. Szkolenia dla pracowników z zakresu bezpieczeństwa aplikacji i infrastruktury IT należy przeprowadzać regularnie, uwzględniając specyficzne dla każdego biznesu aspekty.

Nawet najlepiej przygotowany serwer oraz wdrożone zabezpieczenia nie zadziałają, jeżeli czynnik ludzki nie będzie gwarantował dodatkowej ochrony i monitorowania. Będąc na bieżąco z możliwymi atakami, pracownicy będą wyczuleni na różne zagrożenia. Nie zbagatelizują z pozoru nieistotnych sytuacji.

Bezpieczeństwo aplikacji – podsumowanie

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań do właściwego zarządzania serwerami oraz aplikacjami, można stworzyć bezpieczne środowisko do działania aplikacji, bez ryzyka wycieku danych czy pełnego ataku hakerskiego. Można wybrać gotową usługę lub samodzielne skomponować zestaw zabezpieczeń adekwatnych do produktu, jaki posiadasz. Trzymając rękę na pulsie, kontrolując sytuację, monitorując aplikację i serwery, można cieszyć się z posiadania produktu bez luk w zabezpieczeniach.

Pamiętać przy tym należy, że bezpieczeństwo aplikacji zależy również od jej stanu technicznego, regularnego wykonywania aktualizacji, jak i tworzenia kopii zapasowych. Obserwując trendy, wysyłając pracowników na szkolenia, możesz przeciwdziałać wielu zagrożeniom. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację