Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Czym są aplikacje internetowe? Wszystko, co musisz wiedzieć

Aplikacje Internetowe - Przewodnik zdjęcie nr 13

Choć aplikacje kojarzą się przede wszystkim z programami instalowanymi na smartfonach i tabletach, dostępne są także wersje odtwarzane na standardowych komputerach i laptopach. Czym się różnią? Jakie są ich zalety? Sprawdź!

Aplikacje webowe – definicja

Aplikacje webowe można uruchomić z poziomu przeglądarki. Ich głównym zadaniem jest dostarczanie użytkownikom konkretnej usługi. Aby działały poprawnie, muszą komunikować się z głównym serwerem. Dzięki temu reagują na akcje i dostarczają wyszukiwane przez internautów treści.

Najczęściej dedykowane aplikacje internetowe do prawidłowego działania potrzebują internetu, choć dostępne są również wersje, które można uruchomić w trybie offline. Przechowują dane w pamięci przeglądarki, ale jest to stosunkowo rzadka sytuacja.

Inną formą aplikacji webowych są aplikacje desktopowe instalowane na dysku komputera. Działają niezależnie od przeglądarki. Wróćmy jednak do głównego tematu.

Aby uruchomić aplikację internetową wystarczy wpisać jej nazwę w przeglądarkę. Otwiera się ona w formie strony internetowej. Dla osób niewtajemniczonych, nieposiadających specjalistycznej wiedzy, aplikacja webowe a strona internetowa praktycznie są nie do odróżnienia. Występują między nimi jednak zasadnicze różnice.

Z biznesowego punktu widzenia aplikacje internetowe mają bardzo duże znaczenie. Wspierają rozwój firm, ułatwiają zarządzanie wieloma procesami, a przede wszystkim wspomagają obsługę klientów. Warto dowiedzieć się na ich temat jak najwięcej.

Aplikacja webowa a strona internetowa – najważniejsze różnice

Funkcjonalność

Strony internetowe mają charakter informacyjny, natomiast aplikacje webowe interaktywny. Witryny dostarczają zbiór treści, z którymi internauta może się zapoznać na wzór ulotki czy gazety. Nie ma jednak możliwości wykonania żadnych zadań, oprócz przejścia na kolejną podstronę. W przypadku aplikacji webowych internauta ma dostęp do określonych funkcjonalności i bardziej zaawansowanych funkcji. Może np. podać dane, przesłać informacje i wykonać wiele innych działań.

Technologie

Strony internetowe buduje się w oparciu o HTML i styl CSS. W przypadku aplikacji webowych konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych technologii umożliwiających komunikację z serwerem m.in. PHP, Node.js, ASP.NET, JSP, JavaScript, AJAX.

Najpopularniejsze rodzaje aplikacji internetowych

Cechą charakterystyczną aplikacji webowych jest ich tworzenie na zamówienie, w sposób dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Oznacza to, że ich rodzajów jest naprawdę wiele. Wśród najpopularniejszych wymienić można m.in.:

  • aplikacje bookingowe – dają możliwość dokonania rezerwacji noclegu, usług kosmetycznych i wielu innych, a także płatności za nie;
  • aplikacje konkursowe – tworzone są na czas kampanii produktowej lub w celu wypromowania usługi. Dają możliwość użytkownikom przesyłania formularzy, zdjęć, treści, a także rozwiązania zadań konkursowych;
  • aplikacje sprzedażowe – pozwalają na zrobienie zakupów i dokonania innych transakcji związanych ze sprzedażą;
  • aplikacje HR – umożliwiają rekrutowanie pracowników;
  • system CRM – pozwalają na zarządzanie relacjami z klientami. Wykorzystują je firmy w celu usprawnienia pracy i są bardzo często łączone z systemami już wdrożonymi w przedsiębiorstwie;
  • aplikacje ogłoszeniowe – umożliwiają zamieszczanie ogłoszeń, sprzedaż produktów oraz nieruchomości;
  • aplikacje e-learningowe – umożliwiają wykonywanie zadań, rozwiązanie testów, sprawdzanie postępów.

Jakie zalety mają dedykowane aplikacje internetowe?

Wśród największych zalet aplikacji webowych wymienić można:

  • szybki i prosty dostęp – uruchamiają się na wszystkich urządzeniach z dostępem do internetu,
  • nie ma konieczności wykonywania aktualizacji – jest to zadanie, które nie występuje po stronie użytkownika, jak w przypadku aplikacji desktopowych i aplikacji mobilnych. Działania te wykonuje właściciel serwera,
  • dane są bezpieczne – w przypadku awarii aplikacji, dane nie zostają utracone, ponieważ znajdują się na zewnętrznym serwerze,
  • proste utrzymanie – aktualizacja znajdująca się po stronie właściciela odbywa się w prosty sposób, w każdej chwili aplikacje można rozbudować, dodać nowe funkcjonalności, a także zintegrować z już istniejącymi systemami.

Progresywne aplikacje internetowe zyskują na popularności, coraz częściej zastępują klasyczne strony www. Są znacznie przyjaźniejsze dla użytkownika oraz właściciela pod względem użyteczności, atrakcyjności oraz funkcjonalności.

Witryny i aplikacje internetowe – podsumowanie

Zastanawiasz się, czy stworzyć dla swoich klientów stronę internetową czy aplikację internetową? Zalety tych drugich są niezaprzeczalne. Umożliwiają łatwy dostęp do danych, pełną interaktywność, brak konieczności wykonywania aktualizacji po stronie użytkownika. Ponadto, możesz stworzyć aplikację w każdym aspekcie dopasowaną do indywidualnych potrzeb.

Chcesz sprzedawać produkty? Zamów aplikacje ofertowe. Potrzebujesz platformy do zarządzania relacjami z klientami? Wybierz system CRM. To takie proste!

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację