Który framework jest lepszy: Angular czy React? Przedstawiamy zalety i wady popularnych narzędzi.
React vs Angular — co je łączy, a co dzieli?
Angular to framework TypeScript, stworzony przez Google w 2009 roku. Jest jednym z najstarszych frameworków frontendowych. Jest bezpłatny i umożliwia tworzenie aplikacji internetowych o otwartym kodzie źródłowym. Powstał, aby wspierać tworzenie stron internetowych, ale obecnie ułatwia programowanie frontendu aplikacji.
Przeczytaj również
React to biblioteka frontendowa stworzona przez Facebook w 2013 roku. Aktualnie jest najczęściej wykorzystywana. Umożliwia przygotowanie interfejsu użytkownika za pomocą dedykowanego stylu programowania. Z jej pomocą powstają aplikacje internetowe, natywne i mobilne.
Dzięki obu narzędziom można zbudować aplikację internetową, ale do celu dotrzesz na różne sposoby. Warto porównać oba rozwiązania, aby wybrać dla siebie najlepsze.
Inne języki programowania
React powstał w języku JavaScript, dlatego jego pełna nazwa to React.js. Do stworzenia Angular został wykorzystany język TypeScript.
React i Angular to frameworki
Choć React uznawany jest za bibliotekę, zawiera zestaw pomocniczych narzędzi zaprojektowanych dla niego, dlatego bardziej przypomina kompletny framework. W odniesieniu do React i Angular można stosować więc to samo określenie.
Różne zastosowania
Angular najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia złożonych aplikacji korporacyjnych. Z jego pomocą powstają aplikacje jednostronicowe SPA oraz progresywne aplikacje internetowe PWA.
React znajduje zastosowanie do budowania komponentów interfejsu użytkownika w różnych aplikacjach, przede wszystkim takich, w których często wprowadzane są zmiany informacji.
Różne poziomy trudności
React jest łatwiejszy w nauce, ponieważ oferuje wyłącznie podstawowe narzędzia do tworzenia aplikacji. Angular jest nieco trudniejszy, ze względu na różnorodność wbudowanych funkcji i mechanizmów.
Data binding w Angular i React
Technika wiązania danych jest kluczowym elementem nowoczesnych aplikacji frontendowych. Stają się one szybsze i łatwiejsze w debugowaniu. Omawiany mechanizm pozwala na synchronizację danych między modelem w aplikacji a widokiem w interfejsie użytkownika.
Zmiany wprowadzane w danych aplikacji automatycznie znajdują odzwierciedlenie w interfejsie użytkownika. Aplikacja jest zawsze aktualna bez ręcznego zarządzania danymi w dwóch miejscach.
Data binding w Angular
Dostępne jest pełne wsparcie dla dwukierunkowego wiązania danych. Oznacza to, że zmiana danych w modelu powoduje automatycznie aktualizację widoku, a zmiana danych w widoku znajduje odzwierciedlenie w modelu. Najczęściej wykorzystywane jest to w formularzach
Data binding w React
Dostępne jest jednokierunkowe wiązanie danych. Informacje przepływają tylko w jednym kierunku. Gdy komponenty podrzędne chcą przekazać dane do komponentów nadrzędnych, używane są funkcje zwrotne.
Angular a React — kluczowe funkcje
Funkcje Angular
- Wieloplatformowość — można stworzyć aplikację na dowolne urządzenie. Znajduje zastosowanie przy tworzeniu Progressive Web Applications. Istnieje możliwość wdrożenia aplikacji lokalnej, jak i progresywnej.
- Wydajna architektura MVC – Model-View-Controller to kluczowa funkcja będąca wzorcem projektowym. Zakłada rozdzielność poszczególnych warstw w celu oddzielenia logik i uporządkowania architektury. Funkcja daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia aplikacji, dbając o wiązanie danych. Wszystkie elementy aplikacji ulegają połączeniu, dlatego można uniknąć dodatkowego kodowania.
- Struktura modułowa — kod można zorganizować w różnych modułach. Wielokrotnie można użyć bloki kodu, a także możliwy jest podział zadań między programistami. Moduły można wczytywać z opóźnieniem. Zapewnia to szybkie ładowanie strony, jest ona responsywna. Na ładowanie czeka się 2 sekundy, a nie 50 sekund.
- CLI — Command Line Interface to narzędzie do tworzenia stron internetowych. Wiele procesów jest automatyzowanych za pomocą prostych poleceń. Można usuwać lub dodawać zdefiniowane funkcje, szybko uruchamiać testy jednostkowe, end-to-end, a to wpływa na poprawę jakości kodu.
- Wiązanie danych — łatwe manipulowanie elementami strony za pomocą przeglądarki. Dostępny jest dynamiczny HTML, dlatego nie trzeba stosować skomplikowanych skryptów.
- Zestaw dyrektyw — funkcjonalności HTML są rozszerzane o zestaw wbudowanych atrybutów, czyli dyrektyw. HTML jest dostosowywany do dynamicznych aplikacji po stronie klienta.
- Łatwa praca z kodem — TypeScript wydobywa zalety Angular, takie jak wykrywanie i naprawianie błędów w kodzie w trakcie pisania oraz wspieranie funkcji bezpieczeństwa, takich jak prymitywy i interfejsy.
- Deklaratywny interfejs użytkownika — jest on opisywany przy użyciu HTML, co wpływa na intuicyjność. Można precyzyjnie opisać układ strony i ścieżki danych, a to upraszcza rozwój aplikacji.
- Obszerna dokumentacja i wsparcie społeczności — Google zapewnia stabilność i dostarcza bogatą dokumentację. Programista uzyskuje wsparcie i może szybko znaleźć odpowiedzi na pytania, także w aktywnej społeczności.
- Ivy Renderer — zaawansowany mechanizm tłumaczenia kodu napisanego w TypeScript i HTML na standardowe instrukcje JavaScript. Zapewnia to kompatybilność z różnymi przeglądarkami, eliminuje nieużywany kod i zmniejsza rozmiar aplikacji.
Funkcje React
- Wirtualny DOM — Document Object Model zapewnia renderowanie całego interfejsu użytkownika, zanim zostaną wprowadzone zmiany w aplikacji. Proces jest porównywany z oryginalnym DOM. Zmienione komponenty są aktualizowane na stronie, a cały proces przebiega szybko, a wydajność aplikacji ulega poprawie.
- JavaScript XML — wykorzystywana jest specjalna składnia znaków JSX umożliwiająca opisywanie struktury interfejsu użytkownika w sposób zbliżony do HTML. Zapewnia to wprowadzenie dynamizmu do aplikacji i ułatwia tworzenie komponentów. Programista może przygotować czytelny i zwięzły kod.
- React Native — można tworzyć aplikacje mobilne na Android i iOS działające w sposób natywny. Łatwo można przenosić kody między różnymi platformami, a to przyspiesza tworzenie aplikacji mobilnych.
- Jednokierunkowe wiązanie danych — funkcja wywoływania zwrotnego do aktualizacji stanu komponentów usprawnia przepływ danych. Jest on kontrolowany i przewidywalny. Podejście wspiera architektura Flux. Dzięki niej aplikacje można rozbudować w sposób modułowy i skalowalny.
- Deklaratywny interfejs użytkownika — programista określa, jak interfejs powinien wyglądać w różnych stanach, a framework aktualizuje i synchronizuje zmiany z DOM. Kod jest czytelny, łatwy do zrozumienia i debugowania.
- Architektura oparta na komponentach — cały interfejs użytkownika jest podzielony na mniejsze, odizolowane od siebie komponenty. Każdy posiada logikę i stan, co ułatwia zarządzanie aplikacją i przekazywanie danych między komponentami.
React czy Angular — kiedy warto zastosować?
Wykorzystanie Reacta
- Jednostronicowe aplikacje internetowe, przyjazne dla użytkownika i szybko wchodzące w interakcje.
- Interaktywne elementy powstają z łatwością, dzięki komponentom deklaratywnym i interaktywnym.
- Duże aplikacje.
- Szybko ładujące się aplikacje internetowe.
- Aplikacje mobilne na natywne platformy.
- Aplikacje, w których stabilność jest najważniejsza.
- Aplikacje przyjazne SEO.
- Skalowalne aplikacje, w których będą często dodawane nowe funkcje.
Wykorzystanie Angular
- Aplikacje korporacyjne.
- MVP (Minimum Viable Product).
- SPA (Single Page Applications).
- Testowanie pomysłów.
- Aplikacje do ciągłego rozwoju
- Aplikacje z typowaniem, ze względu na łatwe wykrywanie błędów i tworzenie stabilnego kodu.
- Aplikacje z bogatym interfejsem użytkownika, ze względu na dostęp do wielu gotowych rozwiązań.
Angular czy React — cowybrać?
Decyzja jest uzależniona od wymagań projektu, doświadczenia zespołu oraz Twoich preferencji. Jeżeli szukasz lekkich i prostych rozwiązań, bardzo dobrze sprawdzi się React. Przy realizacji złożonych projektów, niezawodny jest Angular. Wokół obu frameworków działa aktywna społeczność, dostępna jest bogata biblioteka, rozwiązania ciągle są rozwijane.