Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Angular czy React — który framework front-endowy wybrać?

Angular Czy React — Który Framework Front-Endowy Wybrać? zdjęcie nr 13

Który framework jest lepszy: Angular czy React? Przedstawiamy zalety i wady popularnych narzędzi.

React vs Angular — co je łączy, a co dzieli?

Angular to framework TypeScript, stworzony przez Google w 2009 roku. Jest jednym z najstarszych frameworków frontendowych. Jest bezpłatny i umożliwia tworzenie aplikacji internetowych o otwartym kodzie źródłowym. Powstał, aby wspierać tworzenie stron internetowych, ale obecnie ułatwia programowanie frontendu aplikacji.

Przeczytaj również

React to biblioteka frontendowa stworzona przez Facebook w 2013 roku. Aktualnie jest najczęściej wykorzystywana. Umożliwia przygotowanie interfejsu użytkownika za pomocą dedykowanego stylu programowania. Z jej pomocą powstają aplikacje internetowe, natywne i mobilne.

Dzięki obu narzędziom można zbudować aplikację internetową, ale do celu dotrzesz na różne sposoby. Warto porównać oba rozwiązania, aby wybrać dla siebie najlepsze.

Inne języki programowania

React powstał w języku JavaScript, dlatego jego pełna nazwa to React.js. Do stworzenia Angular został wykorzystany język TypeScript.

React i Angular to frameworki

Choć React uznawany jest za bibliotekę, zawiera zestaw pomocniczych narzędzi zaprojektowanych dla niego, dlatego bardziej przypomina kompletny framework. W odniesieniu do React i Angular można stosować więc to samo określenie. 

Różne zastosowania

Angular najczęściej jest wykorzystywany do tworzenia złożonych aplikacji korporacyjnych. Z jego pomocą powstają aplikacje jednostronicowe SPA oraz progresywne aplikacje internetowe PWA.

React znajduje zastosowanie do budowania komponentów interfejsu użytkownika w różnych aplikacjach, przede wszystkim takich, w których często wprowadzane są zmiany informacji. 

Różne poziomy trudności

React jest łatwiejszy w nauce, ponieważ oferuje wyłącznie podstawowe narzędzia do tworzenia aplikacji. Angular jest nieco trudniejszy, ze względu na różnorodność wbudowanych funkcji i mechanizmów. 

Data binding w Angular i React

Technika wiązania danych jest kluczowym elementem nowoczesnych aplikacji frontendowych. Stają się one szybsze i łatwiejsze w debugowaniu. Omawiany mechanizm pozwala na synchronizację danych między modelem w aplikacji a widokiem w interfejsie użytkownika. 

Zmiany wprowadzane w danych aplikacji automatycznie znajdują odzwierciedlenie w interfejsie użytkownika. Aplikacja jest zawsze aktualna bez ręcznego zarządzania danymi w dwóch miejscach. 

Data binding w Angular

Dostępne jest pełne wsparcie dla dwukierunkowego wiązania danych. Oznacza to, że zmiana danych w modelu powoduje automatycznie aktualizację widoku, a zmiana danych w widoku znajduje odzwierciedlenie w modelu. Najczęściej wykorzystywane jest to w formularzach

Data binding w React

Dostępne jest jednokierunkowe wiązanie danych. Informacje przepływają tylko w jednym kierunku. Gdy komponenty podrzędne chcą przekazać dane do komponentów nadrzędnych, używane są funkcje zwrotne.

Angular a React — kluczowe funkcje

Funkcje Angular

  • Wieloplatformowość — można stworzyć aplikację na dowolne urządzenie. Znajduje zastosowanie przy tworzeniu Progressive Web Applications. Istnieje możliwość wdrożenia aplikacji lokalnej, jak i progresywnej.
  • Wydajna architektura MVC – Model-View-Controller to kluczowa funkcja będąca wzorcem projektowym. Zakłada rozdzielność poszczególnych warstw w celu oddzielenia logik i uporządkowania architektury. Funkcja daje ogromne możliwości w zakresie tworzenia aplikacji, dbając o wiązanie danych. Wszystkie elementy aplikacji ulegają połączeniu, dlatego można uniknąć dodatkowego kodowania.
  • Struktura modułowa — kod można zorganizować w różnych modułach. Wielokrotnie można użyć bloki kodu, a także możliwy jest podział zadań między programistami. Moduły można wczytywać z opóźnieniem. Zapewnia to szybkie ładowanie strony, jest ona responsywna. Na ładowanie czeka się 2 sekundy, a nie 50 sekund.
  • CLI — Command Line Interface to narzędzie do tworzenia stron internetowych. Wiele procesów jest automatyzowanych za pomocą prostych poleceń. Można usuwać lub dodawać zdefiniowane funkcje, szybko uruchamiać testy jednostkowe, end-to-end, a to wpływa na poprawę jakości kodu. 
  • Wiązanie danych — łatwe manipulowanie elementami strony za pomocą przeglądarki. Dostępny jest dynamiczny HTML, dlatego nie trzeba stosować skomplikowanych skryptów.
  • Zestaw dyrektyw — funkcjonalności HTML są rozszerzane o zestaw wbudowanych atrybutów, czyli dyrektyw. HTML jest dostosowywany do dynamicznych aplikacji po stronie klienta. 
  • Łatwa praca z kodem — TypeScript wydobywa zalety Angular, takie jak wykrywanie i naprawianie błędów w kodzie w trakcie pisania oraz wspieranie funkcji bezpieczeństwa, takich jak prymitywy i interfejsy. 
  • Deklaratywny interfejs użytkownika — jest on opisywany przy użyciu HTML, co wpływa na intuicyjność. Można precyzyjnie opisać układ strony i ścieżki danych, a to upraszcza rozwój aplikacji. 
  • Obszerna dokumentacja i wsparcie społeczności — Google zapewnia stabilność i dostarcza bogatą dokumentację. Programista uzyskuje wsparcie i może szybko znaleźć odpowiedzi na pytania, także w aktywnej społeczności.
  • Ivy Renderer — zaawansowany mechanizm tłumaczenia kodu napisanego w TypeScript i HTML na standardowe instrukcje JavaScript. Zapewnia to kompatybilność z różnymi przeglądarkami, eliminuje nieużywany kod i zmniejsza rozmiar aplikacji.

Funkcje React

  • Wirtualny DOM — Document Object Model zapewnia renderowanie całego interfejsu użytkownika, zanim zostaną wprowadzone zmiany w aplikacji. Proces jest porównywany z oryginalnym DOM. Zmienione komponenty są aktualizowane na stronie, a cały proces przebiega szybko, a wydajność aplikacji ulega poprawie.
  • JavaScript XML — wykorzystywana jest specjalna składnia znaków JSX umożliwiająca opisywanie struktury interfejsu użytkownika w sposób zbliżony do HTML. Zapewnia to wprowadzenie dynamizmu do aplikacji i ułatwia tworzenie komponentów. Programista może przygotować czytelny i zwięzły kod.
  • React Native — można tworzyć aplikacje mobilne na Android i iOS działające w sposób natywny. Łatwo można przenosić kody między różnymi platformami, a to przyspiesza tworzenie aplikacji mobilnych.
  • Jednokierunkowe wiązanie danych — funkcja wywoływania zwrotnego do aktualizacji stanu komponentów usprawnia przepływ danych. Jest on kontrolowany i przewidywalny. Podejście wspiera architektura Flux. Dzięki niej aplikacje można rozbudować w sposób modułowy i skalowalny.
  • Deklaratywny interfejs użytkownika — programista określa, jak interfejs powinien wyglądać w różnych stanach, a framework aktualizuje i synchronizuje zmiany z DOM. Kod jest czytelny, łatwy do zrozumienia i debugowania.
  • Architektura oparta na komponentach — cały interfejs użytkownika jest podzielony na mniejsze, odizolowane od siebie komponenty. Każdy posiada logikę i stan, co ułatwia zarządzanie aplikacją i przekazywanie danych między komponentami.

React czy Angular — kiedy warto zastosować?

Wykorzystanie Reacta

  • Jednostronicowe aplikacje internetowe, przyjazne dla użytkownika i szybko wchodzące w interakcje.
  • Interaktywne elementy powstają z łatwością, dzięki komponentom deklaratywnym i interaktywnym. 
  • Duże aplikacje.
  • Szybko ładujące się aplikacje internetowe.
  • Aplikacje mobilne na natywne platformy.
  • Aplikacje, w których stabilność jest najważniejsza.
  • Aplikacje przyjazne SEO.
  • Skalowalne aplikacje, w których będą często dodawane nowe funkcje.

Wykorzystanie Angular

  • Aplikacje korporacyjne.
  • MVP (Minimum Viable Product).
  • SPA (Single Page Applications).
  • Testowanie pomysłów.
  • Aplikacje do ciągłego rozwoju
  • Aplikacje z typowaniem, ze względu na łatwe wykrywanie błędów i tworzenie stabilnego kodu.
  • Aplikacje z bogatym interfejsem użytkownika, ze względu na dostęp do wielu gotowych rozwiązań.

Angular czy React — cowybrać?

Decyzja jest uzależniona od wymagań projektu, doświadczenia zespołu oraz Twoich preferencji. Jeżeli szukasz lekkich i prostych rozwiązań, bardzo dobrze sprawdzi się React. Przy realizacji złożonych projektów, niezawodny jest Angular. Wokół obu frameworków działa aktywna społeczność, dostępna jest bogata biblioteka, rozwiązania ciągle są rozwijane.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację