Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Blazor – czym jest i jak zastosować tę technologię?

Blazor - Czym Jest I Jak Zastosować Tę Technologię? zdjęcie nr 13

Nowoczesna technologia, jaką jest Blazor zafundowała rewolucję w aplikacjach webowych. Zastosowane połączenie .NET oraz WebAssembly wybiega w przyszłość, gdy w internecie nie będzie już królował wyłącznie JavaScript.

Co to jest Blazor?

Technologia jest rozwijana przez Microsoft. Umożliwia tworzenie interaktywnych aplikacji webowych. Bazuje na języku C#. Zapewnia on wydajność, bezpieczeństwo i łatwe utrzymanie kodu.

Przeczytaj również

Przy pomocy tej zaawansowanej technologii powstać mogą aplikacje jednostronne, progresywne, jak i obsługujące WebAssembly. Blazor oferuje wszystko, co zgodne z aktualnymi trendami w zakresie projektowania zaawansowanych aplikacji internetowych.

Jakie korzyści wynikają z zastosowania Blazor?

Innowacyjna technologia oferuj wiele możliwości twórcom nowoczesnych aplikacji webowych:

  • tworzenie interfejsów użytkownika w języku C# – zapewnia to spójność i wydajność dla projektu,
  • tworzenie SPA, czyli Single Page Application bez wykorzystywania dodatkowych frameworków,
  • kod .NET można uruchomić bezpośrednio w przeglądarce,
  • kod można ponownie wykorzystać,
  • można zastosować logiki z innych aplikacji .NET,
  • zastosowanie pełnej mocy .NET Core.

Blazor jest niewątpliwie technologią przyszłości dedykowaną do tworzenia zaawansowanych aplikacji webowych.

Blazor a tradycyjne technologie do tworzenia aplikacji webowych

Podstawową różnicą jest wykorzystanie języka C# zamiast JavaScript zarówno po stronie serwera, jak i klienta. Nie trzeba pisać logiki biznesowej w dwóch językach, co znacząco ułatwia i przyspiesza pracę. Przechodzenie pomiędzy stronami odbywa się bez przeładowywania całej zawartości, a to gwarantuje wyższą wydajność i lepsze doświadczenia użytkownika.

Na uwagę zasługuje współdzielenie kodu i modeli pomiędzy warstwami frontend oraz backend. Proces jest intuicyjny.

Omawiana technologia jest młoda, ale już cieszy się ogromną popularnością w świecie IT. Proponuje wiele innowacyjnych rozwiązań, a wsparcie Microsoftu jest nieocenione.

Integracje Blazor z innymi technologiami .NET

Bez żadnych problemów można zintegrować tę nową technologię z już istniejącymi działającymi w obrębie .NET. Platformę do tworzenia aplikacji webowych można wykorzystać w pełni. Stosować można niemal wszystkie biblioteki i narzędzia .NET, przede wszystkim Entity Framework dla operacji bazodanowych, Identity dla autentykacji i zarządzania tożsamościami oraz LINQ dla zapytań danych.

Integracje, które oferuje Blazor zapewniają przygotowywanie spójnych i wydajnych aplikacji. Technologia współpracuje również ze standardami Razor Pages i MVC, które są przystosowane do tworzenia aplikacji przy użyciu znanych wzorców projektowych. Decydując się na takie połączenie, developer może skupić się na przygotowaniu wartościowych funkcjonalności dla aplikacji.

Przyszłość Blazor

Potencjał technologii jest bardzo duży. Już teraz wiadomo, że w najbliższych latach będzie jeszcze chętniej wykorzystywana przez środowisko IT. Ponadto Microsoft nie zatrzymuje się w zakresie wspierania Blazor, co zapewnia technologii nieprzerwany rozwój.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację