Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Marka osobista — na czym polega personal brand?

Marka Osobista — Na Czym Polega Personal Brand? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Marka osobista nie jest terminem związanym wyłącznie ze znanymi osobami. Dotyczy każdego, kto chce budować swój wizerunek i świadomie kierować karierą zawodową. W tym artykule, ze szczegółami omówimy sposoby budowania marki osobistej.

Marka osobista — co to jest?

W skrócie jest to sposób, w jaki postrzegają Cię inni ludzie, którzy pracują w tej samej branży lub zajmują się tą samą dziedziną. Niemal każdy dąży do wizerunku eksperta. Personal brand łączy wszystko, co jest związane z Twoją pracą i wiedzą. Obejmuje:

  • doświadczenie zawodowe, 
  • edukację,
  • profile w mediach społecznościowych, a w szczególności Linkedln, 
  • osoby, które znasz i z którymi współpracujesz,
  • publikacje, które są Twojego autorstwa, 
  • wydarzenia, w których uczestniczysz, 
  • projekty, które realizujesz. 

Wymienione wyżej elementy to absolutne podstawy. Może być ich znacznie więcej. Budowanie marki osobistej to praca przez całe życie. Wymaga czasu i dostosowywania się do zmian. 

Sprzedaż poprzez markę osobistą — jak zrobić to dobrze?

Jeżeli chcesz, aby inni od Ciebie kupowali określone produkty i usługi, musisz przede wszystkim zbudować swój autorytet. Nikt nie zaufa osobie, o której kompletnie nic nie wie i nie jest ona wiarygodna. Podstawą jest udowodnienie posiadanej wiedzy. Warto opublikować certyfikaty, jeżeli takie posiadasz, informacje o ukończonych kursach, szkoleniach, spotkaniach i nagrodach. Pokaż w jak najszerszy sposób swoje umiejętności. 

Markę osobistą budują przede wszystkim charyzmatyczne postaci. Nikt nie lubi nijakich person. Bardzo dobrym przykładem realizowania sprzedaży przez markę osobistą jest Neil Patel, związany z branżą SEO. Prowadzi szkolenia, tworzy instruktaże wideo oraz buduje blog o pozycjonowaniu, dzięki któremu może pokazać odbiorcom posiadaną wiedzę i umiejętności. Wszystkie narzędzia, z których korzysta, promuje własnym nazwiskiem, a tym samym zachęca innych do zakupu.

Marka osobista jest nieodłącznie związana z mediami społecznościowymi. Przydają się również polecenia w ramach marketingu szeptanego. Warto zadbać o odpowiednią komunikację z odbiorcami i wykorzystywać do tego różne kanały m.in. blogi, social media, video, artykuły gościnne. Dzięki temu sprawisz, że Twoje nazwisko będzie kojarzone z konkretną osobą

Niejednokrotnie personal branding tworzy cały zespół, a nie tylko jedna osoba. Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że od sukcesu marki nie zależy tylko jego wkład, ale również osób, które zatrudnia. Jeżeli oferujesz produkty ściśle kojarzące się z Tobą, nie musisz pokazywać całego zespołu. Natomiast jeśli Twój brand jest rozbudowany, nie musisz pokazywać siebie w roli eksperta w wielu dziedzinach, a wystarczy przedstawić osoby odpowiadające za konkretne działania w Twoim zespole. 

Przeczytaj również

W końcu nikt nie jest najlepszy we wszystkim. Każdy potrzebuje pomocy. Twoi klienci mają świadomość, że ze względu na szeroką ofertę firmy, nie tworzysz wszystkiego samodzielnie. Zespół i marka osobista to jedność. Przedstawiając osoby, z którymi współpracujesz, możesz jedynie zyskać. Twoje nazwisko będzie kojarzone z odpowiedzialnością, w końcu zarządzasz całym zespołem. 

Dlaczego warto budować self branding?

Budując rozpoznawalność swojego nazwiska, możesz osiągnąć wiele celów zawodowych. Jeżeli ludzie zaczną kojarzyć Cię, jako guru SEO, ponieważ masz na swoim koncie wiele publikacji, dobrze rozwijającego się bloga oraz liczne szkolenia, możesz ogłosić sukces. 

Kolejnym krokiem jest spieniężenie swojego wizerunku. Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  • Założenie firmy działającej w obszarze, w którym się specjalizujesz. 

Ze względu na to, że ludzie Cię kojarzą, masz dużą szansę na pozyskanie korzystnych kontraktów. Tak właśnie zaczął działać wspomniany wcześniej Neil Patel. Założył własną agencję, która pomaga klientom rozwijać się w Internecie.

  • Możesz działać jako freelancer, świadczyć usługi dla największych firm i prowadzić szkolenia. 

Taką drogę wybrała Ola Gościniak, która prowadzi blog oraz stronę pod nazwą Jestem Interaktywna. Specjalizuje się w WordPress. Na tym oparła swoją markę osobistą i rozpoznawalność. 

  • Możesz prowadzić blog i na nim zarabiać.

Prowadzenie bloga otwiera wiele możliwości, jeżeli tylko treści, jakie publikujesz są wartościowe. Dobrym przykładem jest Michał Szafrański z bloga JakOszczędzaćPieniądze. Udało mu się zgromadzić bardzo dużą społeczność, która liczy na Facebooku 156 tys. fanów. Ma na swoim koncie dwie książki.

Jakie korzyści daje marka osobista?

  • Możesz brać udział w ciekawych i dobrze płatnych projektach. 
  • Możesz dyktować warunki w trakcie negocjowania kontraktów.
  • Chętnie nawiązują z Tobą współpracę duże firmy oraz reklamodawcy.
  • Ciągle otwierają się przed Tobą nowe możliwości rozwoju. 
  • Nie musisz usilnie przekonywać nikogo do współpracy, ponieważ Twoje doświadczenie i umiejętności mówią same za siebie. 
  • Personal brand powoduje, że inni mają do Ciebie zaufanie, ponieważ znasz się na tym, co robisz i jesteś w stanie osiągać bardzo dobre rezultaty. 

Marka osobista — przykłady i praktyczne sposoby budowania wizerunku

Personal branding jesteś w stanie zbudować samodzielnie lub z pomocą agencji brandingowej. Niezależnie, który wariant wybierzesz, musisz wiedzieć, że przed Tobą bardzo długi proces, który nie zawsze kończy się sukcesem. Masz dużą konkurencję i mnogość kanałów komunikacyjnych. Z pewnością jest już dziesiątki osób, które zajmują się tym, co Ty. Nie oznacza to jednak, że nie warto próbować. Ważne jest, aby dobrze przemyśleć strategię i realizować konsekwentnie własny plan. Musisz jednak wykazać się ogromną cierpliwością, ponieważ może zająć nawet kilka lat, gdy silna będzie Twoja marka osobista. Przykłady pokazują, że początkowe niepowodzenia, z czasem można przekuć w sukces.

Jak zbudować markę osobistą?

Musisz rozpocząć od analizy samego siebie. Zadaj sobie kilka pytań:

  1. Czym się zajmujesz/czym chcesz się zająć?
  2. Dlaczego Twoja praca/wiedza są przydatne?
  3. Czy wiesz, jak nią zainteresować innych?
  4. Czy masz dowody na efektywność swoich rozwiązań?
  5. W jaki sposób chcesz się promować i komunikować z innymi?

Są to zaledwie podstawowe pytania, które mogą być punktem wyjścia do budowania marki osobistej. Warto skorzystać z wielu kanałów komunikacji, takich jak blog, podcasty, newslettery, social media, YouTube, webinary. Warto wybrać kanały, w których czujesz się najlepiej. Nie radzimy korzystać ze wszystkich na raz. 

Kolejnym krokiem jest zbudowanie content planu. Warto wprowadzić na blog czy konkretny kanał więcej wpisów, aby te miejsca były wypełnione i atrakcyjne. Należy zaplanować 10-15 publikacji, a następnie regularnie uzupełniać profile o nowe informacje. Dopiero gdy wystąpi jakikolwiek ruch na Twoich kanałach, możesz pomyśleć o dalszych krokach promocyjnych.

Oczywiście budowanie marki osobistej bez reklamy nie ma sensu. Zginiesz w tłumie konkurencji, nawet jeżeli jesteś najlepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Bardzo dobrze działa performance marketing, czyli działania nakierowane na konkretne rezultaty. Są to kliknięcia, odsłony, zapisy do newsletterów. 

Warto również pokazać się w branży poprzez publikacje gościnnych wpisów na innych blogach i serwisach. Musisz brać udział w eventach i spotkaniach, udzielać się na forach i grupach na Facebooku. Ważne, aby jak najwięcej osób zobaczyło, że działasz, a Twój wkład w społeczność jest wartościowy. 

Marka osobista — przykłady

  • Elon Musk — założyciel PayPal, SpaceX, Tesla. Stał się główną postacią marketingu swoich przedsiębiorstw. Ma bardzo duże pokłady charyzmy i świetnie wykorzystuje strategię real time marketingu do własnych celów. Jest tematem wielu publikacji, nie boi się kontrowersyjnych tematów i uwielbia innowacyjne rozwiązania.
  • Michał Kędziora — prowadzi blog Mr. Vintage o modzie męskiej. Został w 2012 roku doceniony przez miesięcznik Press, co pozwoliło mu się jeszcze bardziej rozwinąć. Wydał dwie książki i nawiązał współprace z dużymi markami m.in. Skoda i Lancerto. 
  • Arlena Witt — prowadził kanał na YouTube o nazwie Po Cudzemu. Mówi, jak uczyć się języka angielskiego i jakich błędów unikać. Ma na swoim koncie dwie książki. W treściach przemyca również ciekawostki o państwach anglojęzycznych.

Klucz do sukcesu? Unikalna, ciekawa wiedza przekazana w atrakcyjny sposób

Jeżeli na Twoich kanałach będą znajdować się powielane z innych źródeł informacje, nie osiągniesz sukcesu. Ludzie szukają skutecznych rozwiązań i unikalnej wiedzy podpartej doświadczeniem. Kopiuj-wklej zupełnie nie zadziała. 

Jeżeli chodzi o sposób przekazywania wiedzy, warto wybrać formę, która jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Możesz nagrywać video, jeżeli dobrze i swobodnie czujesz się przed kamerą. Stale udoskonalaj swoje umiejętności. 

Czy personal branding można zbudować niskim kosztem?

Jeżeli na budowanie marki osobistej nie chcesz wydawać zbyt wiele pieniędzy, musisz dzielić się wiedzą i doświadczeniem, jakie posiadasz w swojej dziedzinie. Od początku warto budować wizerunek eksperta poprzez aktywność na portalach społecznościowych. Twoja komunikacja powinna być spójna. Kluczowe jest również uczestniczenie w branżowych konferencjach oraz publikowanie artykułów, które wyróżniają się spośród konkurencji. Dzięki tym działaniom self branding zbudujesz bardzo skutecznie i staniesz się osobą godną zaufania. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację

    Telefon WhatsApp E-mail