Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Mobilna strona www czy aplikacja na telefon?

Mobilna Strona Www Czy Aplikacja Na Telefon? - Grupa Improve zdjęcie nr 13

Od wielu lat popularność na urządzenia mobilne nie maleje. Internauci chętnie szukają informacji za pomocą smartfonów oraz tabletów. Powstają coraz to nowe rozwiązania przystosowane do ograniczonej funkcjonalności i niewielkich wyświetlaczy. Dziś powstają przede wszystkim mobilne strony internetowe oraz aplikacje na telefon. Czym się od siebie różnią?

Strony mobilne – co warto o nich wiedzieć?

Strona internetowa w wersji mobilnej jest w pełni przystosowana do wyświetlania na tablecie oraz smartfonie. Przy projektowaniu kluczowe jest wzięcie pod uwagę następujących aspektów:

 • wielkość wyświetlacza – zwykle jest to ok. 4 cale;
 • ograniczona szybkość połączenia sieciowego – internet mobilny jest wolniejszy niż stałe łącze;
 • obsługa dotykowa – należy zastosować odpowiednio duże przyciski, rozmieścić je w wygodnych miejscach tak, aby użytkownik otrzymał potrzebne informacje za pomocą kilku kliknięć;
 • dostosowanie do przeglądarek i systemów mobilnych,
 • dostosowanie do mobilnych technologii – niektóre smartfony nie obsługują flash, nie mają opcji odtwarzania filmów. Bezwzględnie należy na te aspekty zwrócić uwagę, aby tworzenie mobilnej wersji strony miało sens i dostarczało użytkownikom działające treści.

Mobilne strony internetowe zazwyczaj mają okrojoną funkcjonalność, ze względu na minimalistyczną formę docenianą przez użytkowników. Z łatwością można przeglądać treści, wyszukiwać niezbędne informacje, bez poświęcania na to zbyt wiele czasu.

Dużą popularnością cieszy się również wersja responsywna strony internetowej. Jest to zaawansowana witryna WWW, która rozpoznaje urządzenie, na którym ma zostać wyświetlona, automatycznie dopasuje rozdzielczość wyświetlania, jak i układ do zmniejszonego ekranu. Wersja responsywna jest znacznie łatwiejsza i mniej kosztowna w przygotowaniu. Tworzony jest jeden, uniwersalny serwis działający równie dobrze na komputerach, laptopach, smartfonach i tabletach, co pozwala na bezproblemowe dostarczanie treści do użytkowników.

Strona responsywna czy mobilna?

Mobilna wersja strony posiada oddzielne pliki, ścieżkę dostępu i strukturę niż wersja desktopowa. Kiedyś było to jedyne rozwiązanie, z jakiego można było skorzystać, ze względu na słabsze podzespoły smartfonów i tabletów. Wersja mobilna strony internetowej ma ograniczoną ilość grafiki, nie zawiera wszystkich elementów widocznych na wersji desktopowej.

Decydując się na responsywną wersję strony internetowej, można uzyskać te same funkcjonalności, które zostały zastosowane w wersji desktopowej, ale na mniejszym ekranie i z nieco innym układem. Strona responsywna jest łatwiejsza w przygotowaniu i znacznie tańsza.

Budując stronę internetową od podstaw, zawsze obecnie powinna mieć wersję responsywną. To po prostu wymusza rynek i potrzeby klientów. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na przebudowę serwisu, wystarczy zastosować jej wersję mobilną, która również dobrze sprawdzi się, ale w nieco ograniczonym zakresie.

Aplikacja mobilna strony internetowej na telefon – czym się wyróżnia?

Aplikacja mobilna to oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych takich, jak smartfon oraz tablet. Strona mobilna czy aplikacja na telefon? Na co lepiej się zdecydować? To pytanie jest bardzo trudne. Należy pod uwagę wziąć wiele czynników:

 • częstotliwość aktualizacji serwera,
 • zakres oferowanych usług – aplikacja mobilna strony internetowej jest korzystniejszą opcją dla działalności, na których użytkownik ma założyć konto (serwis banku, portal komunikacji miejskiej),
 • natywne funkcje smartfonu – aparat, kalendarz, GPS – niezbędna do ich zarządzania jest aplikacja mobilna,
 • korzystanie z danych offline oferowane przez aplikację mobilną daje użytkownikowi możliwość pobrania danych na telefon i ich odczytu.

Przydatność i funkcjonalność aplikacji mobilnych są niezaprzeczalne, ale oczywiście mają również pewne ograniczenia. Niektórzy twórcy przeceniają możliwości swojego oprogramowania i dublują funkcje mobilnych stron internetowych. Nie ma sensu tworzyć dwóch takich samych produktów. Niewielu jest użytkowników, którzy zdecydują się pobrać aplikację na telefon, jeżeli wersja mobilna strony oferuje im to samo.

Aplikacje na telefon pozwalają użytkownikom wykonywać określone czynności. Największą popularnością cieszą się:

 • aplikacje bankowe,
 • aplikacje do płatności mobilnych,
 • aplikacje do sprawdzania połączeń komunikacyjnych,
 • aplikacje do zamawiania taksówki,
 • aplikacje sklepów internetowych.

Połączenie aplikacji i mobilnej strony internetowej – czy to dobry pomysł?

Koegzystowanie aplikacji mobilnej na telefonie z mobilną stroną internetową w wielu przypadkach to bardzo dobry pomysł, szczególnie gdy udaje się uzyskać pełną responsywność strony. Warto położyć nacisk na witrynę, a aplikację traktować jako dodatek, formę uzupełnienia prowadzonej działalności.

Jeżeli charakter prowadzonej działalności nie wymusza powstania osobnej aplikacji na telefon, nie ma sensu jej robić, lepiej zastanowić się, jak przerobić stronę na wersję mobilną. To w zupełności wystarczy, aby zaspokoić potrzeby klientów, chcących pozyskiwać informacje ze smartfonu lub tabletu.

Mobilna, responsywna strona czy aplikacja na telefon?

Podstawą jest przemyślenie celów Twojej działalności. Jeżeli użytkownicy przede wszystkim odwiedzają stronę internetową z różnych urządzeń mobilnych, możesz zdecydować się na stworzenie jej responsywnej wersji. Jeżeli uważasz, że potrzebujesz wygodniejszego sposobu na wykorzystanie produktów i oprogramowania, a strona internetowa nie daje takich możliwości, możesz pomyśleć nad stworzeniem aplikacji mobilnej.

Jeżeli oba powyższe rozwiązania wydają się dla Ciebie odpowiednie, a chcesz korzystać z jednego, najbardziej funkcjonalnego, alternatywą jest mobilna strona internetowa.

Niezależnie na jaką opcję padnie wybór, upewnij się, że zastosowane rozwiązanie działa sprawnie, ułatwia interakcje z użytkownikami, a ponadto przynosi dla Ciebie spodziewane zyski. To w końcu podstawa każdej działalności dająca możliwość późniejszego rozwoju.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację