Warto pomyśleć o pozycjonowaniu aplikacji mobilnej w Gogole Play. Dlaczego? Możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców i zwiększyć liczbę pobrań.
Co to jest pozycjonowanie aplikacji mobilnych?
Omawiany proces, poprawia widoczność aplikacji, w sklepie z aplikacjami, jakim jest Google Play. ASO, czyli App Store Optimization proponuje szereg działań, dzięki którym aplikacja jest popularniejsza. Rozwiązania są dostosowane dla urządzeń z systemem Android. Oprócz naturalnego zwiększenia widoczności, można uzyskać lepszy współczynnik CTR oraz współczynnik konwersji.
Pozycjonowanie aplikacji a SEO w wyszukiwarkach
Pozycjonowanie aplikacji mobilnych inaczej nazywane jest SEO dla sklepów z aplikacjami. Działania związane z pozycjonowaniem aplikacji oraz SEO w wyszukiwarce są bardzo podobne, ponieważ ich celem jest wzrost widoczności, kliknięć i konwersji. Istotne jest budowanie profilu linków, optymalizacja aplikacji, a także optymalizacja pod kątem słów kluczowych. Trzeba jednak zwracać uwagę na zupełnie inne czynniki rankingowe.
Usługi programistyczne i marketingowe w Twoim mieście
W przypadku pozycjonowania aplikacji mobilnych jest o wiele mniej czynników rankingowych, niż w przypadku pozycjonowania stron i sklepów internetowych. Należy zwrócić uwagę na:
- tytuł, podtytuł i opis aplikacji,
- słowa kluczowe,
- całkowitą liczbę pobrań,
- oceny i recenzje.
Elementami aplikacji, które w szczególności należy optymalizować, są:
- screeny i video z aplikacji dostępne na stronie aplikacji w sklepie,
- ikona aplikacji,
- kategoria, w której znajduje się aplikacja,
- sposób działania aplikacji, przede wszystkim brak błędów i regularne aktualizacje.
Dlaczego należy zdecydować się na pozycjonowanie aplikacji w Google Play?
Twoja aplikacja musi rywalizować z wieloma zbliżonymi oprogramowaniami, oferującymi podobne funkcje. Pozycjonowanie aplikacji w Google Play umożliwia uzyskanie dodatkowego kanału promocyjnego. Możesz dotrzeć do grupy docelowej, poprawić widoczność aplikacji, zwiększyć jej liczbę pobrań, a także zwiększyć współczynnik konwersji, a tym samym przychody.
Przeczytaj również
Jak prawidłowo przeprowadzić pozycjonowanie aplikacji mobilnych?
Skorzystaj z poniższych porad, aby skutecznie wykonać działania związane z pozycjonowaniem aplikacji mobilnej w Google Play.
Optymalizacja tytułu
Tytuł aplikacji jest czynnikiem rankingowym w ASO w Google Play. Jest to pierwszy elementy, na jaki użytkownik zwraca uwagę, szukając aplikacji. Tytuł powinien być zwięzły. Ważne, aby znajdowała się w nim nazwa marki. W Google Play tytuł może mieć 50 znaków.
Opis aplikacji
Jest to kolejny czynnik rankingowy w Google Play. Może zawierać 4000 znaków. Warto skupić się na chwytliwym wstępie, słowach kluczowych oraz zawarciu w treści wszystkich szczegółowych informacji, które są przydatne dla użytkowników.
Zastosowanie słów kluczowych
Warto przeprowadzić badanie słów kluczowych i sprawdzić najczęściej wyszukiwane przez użytkowników frazy. Przydatne jest Google Keyword Planner.
Wprowadzenie aplikacji do odpowiedniej kategorii
Twoja aplikacja musi znaleźć się w odpowiedniej kategorii, ponieważ tak najczęściej wyszukują ją użytkownicy. Zobacz wszystkie kategorie, jakie znajdują się w Google Play i wybierz tę, która najlepiej pasuje pod względem tematycznym do Twojej aplikacji.
Ikona aplikacji
Atrakcyjna ikona jest bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym liczbę pobrań. To pierwszy element wizualny, na jaki użytkownik zwraca uwagę.
Dodaj screeny i video
Ważne jest, aby w Google Play zamieścić zrzuty aplikacji i video pokazujące, jak korzystać z wszystkich możliwości produktu. Możesz przesłać do 8 zrzutów. Nie jest to czynnik rankingowy, ale ma pozytywny wpływ na ilość pobrań. Warto również pokusić się o stworzenie filmu promocyjnego przedstawiającego najważniejsze funkcje i możliwości aplikacji. Film może mieć do 2 minut.
Optymalizacja aplikacji pod kątem języka i kraju docelowego
Przeprowadzając pozycjonowanie aplikacji w Google Play, zadbaj o optymalizację produktu pod kątem grupy docelowej, jej lokalizacji oraz stosowanego języka. Zwróć uwagę na lokalne zwyczaje, święta i tradycje. Wybierz słowa kluczowe najczęściej stosowane w konkretnych regionach świata. Możesz zdecydować się na ponad 77 lokalizacji. Pamiętaj, aby wybrać wyłącznie te języki, które dotyczą rynku docelowego. W Polsce na pewno będzie to język polski. Możesz również zdecydować się na język angielski i ukraiński.
Zachęcaj do opinii i recenzji
Opinie są ważnym czynnikiem rankingowym w ASO. Warto aktywizować użytkowników, aby dzielili się opiniami na temat korzystania z aplikacji. Możesz zastosować wyskakujące okienka po dokonaniu zakupu lub konkretnej aktywności wykonanej przez użytkownika. Dobrym sposobem jest wykorzystanie mediów społecznościowych i poproszenie za ich pośrednictwem o wystawienie recenzji. Możesz także zaproponować nagrody i gratyfikacje dla użytkowników, którzy zdecydują się na wystawienie recenzji.
Zachęcaj do instalacji aplikacji
Liczba pobrań jest jednym z czynników rankingowych w pozycjonowaniu aplikacji w Google Play. Im popularniejsza jest, tym uzyskuje wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Możesz zachęcić użytkowników do jej pobrania poprzez zaoferowanie rabatu na pierwsze zakupu, gdy zdecydują się na pobranie aplikacji.
Regularne aktualizacje oraz poprawa błędów
Pozycjonowanie aplikacji to ciągły proces, który wymaga nieustannej kontroli. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach, bieżącym usuwaniu błędów i naprawianiu usterek, jak szybko to tylko możliwe.
Analizuj efekty pozycjonowania
Regularnie weryfikując efekty swoich działań, możesz sprawdzić, czy zmierzasz w dobrym kierunku i czy Twoja aplikacja ma widoczność na satysfakcjonującym Cię poziomie.
Przeprowadź skuteczne pozycjonowanie aplikacji w Google Play
Poprzez dobrze działającą i widoczną aplikację, możesz zbudować silną pozycję swojej marki w sieci. Stale aktualizuj swoje oprogramowanie, prosić użytkowników o recenzje i opinie. Buduj popularność na czynnikach rankingowych ASO. To sprawi, że aplikacja zyska rozpoznawalność i będzie rozwijała się korzystnie przez długi czas.