Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

Stack technologiczny – co to jest i jakie są możliwości wyboru?

Stack Technologiczny - Co To Jest I Jakie Są Możliwości Wyboru? zdjęcie nr 13

Zestaw technologii wykorzystywanych przy tworzeniu stron internetowych i aplikacji to tzw. stack technologiczny. Każde z zastosowanych rozwiązań musi współpracować z pozostałymi, w celu uzyskania w pełni działającego systemu.

Stack technologiczny – co to jest?

Stack technologiczny, czyli stos technologiczny to zestaw elementów budujących stronę internetową lub aplikację. Są to język programowania, frameworki, systemy baz danych, biblioteki front-end i back-end oraz aplikacje połączone za pośrednictwem interfejsów API.

Główny podział stosów dotyczy back-endu i front-endu. Warto prześledzić technologie, które pozwalają na ich zrealizowanie.

Back-endowe technologie

  • Języki programowania: odpowiadają za logikę danego produktu internetowego. M.in. PHP, Python, Java czy JavaScript.
  • Frameworki: zestaw narzędzi, z których programista korzysta, aby przygotować stronę internetową. M.in. Symfony, Django, Laravel czy Ruby on Rails.
  • Serwery WWW: przetwarzają żądania klientów. M.i. Apache, Nginx czy IIS.
  • Systemy baz danych: przechowują dane o klientach i dotyczące działalności strony. M.in. MySQL, Microsoft SQL Server, MongoDB.

Front-endowe technologie

  • HTML – odpowiada za strukturę strony internetowej.
  • CSS – arkusze stylów wpływające na wygląd strony internetowej. Wspierane są przez frameworki.
  • Java Script – język programowania wykorzystywany do tworzenia elementów dynamicznych i interaktywnych na stronie. Zastosowanie znajdują przede wszystkim biblioteki i frameworki takie, jak m.in.jQuery, React, Angular i Vue.

Przeczytaj również

Jakie znaczenie ma stack technologiczny?

Technologie mają ogromny wpływ na funkcjonowanie strony internetowej czy aplikacji. Nie należy dobierać ich dowolnie, na chybił-trafił. Muszą optymalnie ze sobą współpracować, wpływać na ułatwienie pracy i zapoznanie się z dostępnymi informacjami. Każdy ze stosów ma słabe i mocne strony, dlatego należy stworzyć taki zbiór, który będzie najsilniejszy.

Rodzaj zastosowanego stosu technologicznego wpływa na funkcjonalność produktu i spełnienie celów projektowych. Ma podstawowy wpływ na wydajność i produktywność zespołu projektowego i odpowiedzialnego za utrzymanie aplikacji.

Obecnie wielu developerów specjalizuje się w komponowaniu stoków technologicznych. Stają się niezastąpionymi członkami zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie profesjonalnych produktów cyfrowych.

Jak należy skomponować stack technologiczny?

Tworząc stack technologiczny należy uwzględnić wiele aspektów, które będą miały realny wpływ na powodzenie całego projektu.

  • Wymagania do spełnienia – każdy projekt jest inny, ma inny rozmiar oraz wymagania. Przy bardziej zaawansowanych projektach trzeba zastosować złożone stacki technologiczne. Nie sprawdzają się jednak przy prostych projektach, dlatego skala przedsięwzięcia ma tu ogromne znaczenie.
  • Dostępne zasoby – planując projekt, trzeba wiedzieć, jakim budżetem się dysponuje. W dużej mierze to od tego zależy, jaki stack technologiczny można będzie zastosować. Trzeba uwzględnić także późniejsze utrzymanie aplikacji, aktualizacje oraz prace konserwacyjne.
  • Czas realizacji projektu – im bardziej zaawansowany projekt powstaje, tym więcej czasu trzeba poświęcić na jego realizację. Często niezbędne jest pójście na kompromisy, w celu osiągnięcia większej szybkości, przy zachowaniu jakości na dostatecznym poziomie.

Stack technologiczny – podsumowanie

Głównym celem profesjonalnego tworzenia stosów technologicznych jest realizacja wydajnego, spełniającego założenia produktu cyfrowego. Wykorzystując dopasowane do potrzeb języki programowania, frameworki, CSS i wiele innych, można zaprojektować stronę internetową działającą niezawodnie, przyjazną w użytkowaniu, w pełni nowoczesną.

Zastosowane technologie muszą ze sobą ściśle współpracować, nie mogą wzajemnie wykluczać się. Korzystając ze wsparcia wyspecjalizowanego developera, można będzie stworzyć stack technologiczny wpływający na korzyść realizacji projektu, pozwalający zrealizować ustalone cele.

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację