Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

UX a UI – co znaczą oba pojęcia i dlaczego są mylone?

Ux A Ui – Co Znaczą Oba Pojęcia I Dlaczego Są Mylone? zdjęcie nr 13

Tajemnicze skróty, czyli UX i UI odnoszą się do tworzenia produktu cyfrowego, ale należy je rozróżniać, ponieważ nie są tym samym. Kompetencje user experience i user interface pokrywają się na wielu płaszczyznach, ale występują między nimi zasadnicze różnice.

UX UI – co to znaczy?

Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś na stanowisku UX lub UI Designera, musisz dokładnie orientować się w zakresie ich obowiązków, a także działaniach, jakie mają do wykonania.

UI – definicja

UI skrót rozwija się do User Interface. W tłumaczeniu na język polski oznacza interfejs użytkownika. UI Designer zajmuje się przede wszystkim budowaniem języka komunikacji pomiędzy użytkownikiem a programem. Musi przygotować takie elementy, które są widoczne, czyli menu, rozkład treści, szata graficzna, galeria zdjęć i wiele innych.

Przeczytaj również

Ważnym zadaniem każdego UI Designera jest zoptymalizowanie produktu cyfrowego pod względem potrzeb użytkownika. Należy przygotować panel sterowania, nawigację oraz inne elementy w taki sposób, aby były estetyczne i funkcjonalne.

UX – definicja

User experience, w tłumaczeniu na język polski oznacza doświadczenia użytkownika. Działania podejmowane przez UX Designera są związane nie tylko z kwestiami technicznymi, ale przede wszystkim psychologicznymi. Jego zadaniem jest przygotowanie produkty cyfrowego, który będzie z przyjemnością użytkowany.

Znaczenie ma opracowanie produktu przejrzystego pod względem przygotowanych elementów. Należy zastosować wartościowy content, zadbać o szybkie ładowanie.

Korzystając z własnego doświadczenia, a także narzędzi analitycznych UX Designer powinien przygotować produkt cyfrowy zgodny z oczekiwaniami użytkownika, odpowiednio reagujący na jego potrzeby.

UI a UX – zasadnicze różnice

Bardzo trudno wychwycić jest zasadnicze różnice występujące między UX a UI. Najlepiej obrazują to konkretne przykłady oraz najważniejsze cechy obu pojęć.

UX Designer

Specjalista na tym stanowisku musi posiadać przede wszystkim umiejętności analityczne, ale bardzo ważna jest także empatia, zdolności interpersonalne, a także skuteczne wyciąganie wniosków. Konieczne jest precyzyjne łączenie informacji oraz interdyscyplinarność, jeżeli chodzi o tworzenie produktu cyfrowego.

Podstawą w prowadzonych działaniach jest testowanie wdrożonego produktu, w kontekście doświadczeń użytkownika. UX Designer pracuje z użytkownikiem, rozważa jego potrzeby i stara się im sprostać.

W swojej pracy UX Designer potrzebuje Axure, prostego programu graficznego, narzędzi analitycznych i przydatnych programów w trakcie testowania produktu.

Korzysta z wielu źródeł, w celu wypuszczenia na rynek produktu pod wieloma względami idealnego. Działa na różnych polach takich, jak marketing, analizy internetowe, konsulting.

UI Designer

Specjalista na tym stanowisku powinien mieć wyrobione bardzo dobre poczucie estetyki, rozwiniętą kreatywność, a także musi śledzić najnowsze trendy. Niezbędna jest umiejętność profesjonalnej obsługi narzędzi IT.

W ramach swojej działalności specjalista UX tworzy produkt, który ma spełniać oczekiwania użytkownika końcowego. Pracuje głównie z programem, który daje mu szereg możliwości kreowania rzeczywistości w sieci.

UI Designer korzysta przede wszystkim z Adobe Photoshop, a także zajmuje się pisaniem kodów w kilku językach. Pracuje na frameworkach. Działania opiera na wcześniej stworzonych makietach, które pomagają w planowaniu i wykorzystaniu posiadanych zasobów.

Co łączy UX i UI?

UX oraz UI różnią się pojęciami, ale także zakresem wykonywanych przez specjalistów obowiązków. Często są jednak ze sobą mylone, ze względu na ścisłą współpracę między nimi. Ich działania wzajemnie dopełniają się, w celu stworzenia idealnego produktu cyfrowego.

UI a UX – podsumowanie

Rozumienie user experience i user interface jako dwóch różnych, ale nierozłącznych sfer jest najlepszym podejściem do tematu. Pozwala docenić kompetencje obu specjalistów, bez których nie udałoby stworzyć się perfekcyjnego produktu cyfrowego. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację