Decydując się na wykorzystanie JavaScript w projektowaniu, skorzystać można z trzech metod deklarowania zmiennych: var, let i const. Warto poznać różnice występujące między nimi oraz przykłady zastosowania.
Co to są Var, Let i Const?
Wymienione nazwy to deklaracje zmiennych dedykowane JavaScript. Warto zapoznać się z wykorzystaniem poszczególnych typów, w celu ich prawidłowego zastosowania.
Najstarszą deklarację zmiennych JS – Var stosować można wielokrotnie. Zapewnia globalną widoczność, ale również znajduje zastosowanie lokalnie w funkcjach.
Przeczytaj również
Let jest najnowszym typem deklaracji zmiennych. Widoczny jest wyłącznie w obrębie bloku, wysyłania instrukcji lub wyrażenia, w którym znajduje zastosowanie. Można ponownie przypisać deklarowaną zmienną, ale nie ma możliwości ponownej deklaracji.
Const jest zbliżony do Let, ale wartość przypisana do zmiennej deklaracji nie może być zmieniona. Jest ona stała, stanowi niezmienne źródło wartości.
Wykorzystanie Var w praktyce
Trzeba uważać przy zastosowaniu Var, ze względu na zjawisko hoistingu, które wynosi deklarację na początek zasięgu funkcjonalnego. Porównując const i let vs var, jasno widać, że w dwóch pierwszych przypadkach deklaracja jest przenoszona na początek zasięgu blokowego.
Pomimo wspomnianego zjawiska, deklaracja zmiennej następuje w linii, gdzie wystąpiła pierwotna deklaracja. Największym atutem jest możliwość wielokrotnego wykorzystania tej samej zmiennej, bez ryzyka wystąpienia błędów. Wymaga to jednak świadomego zarządzania.
Najstarsza deklaracja zmiennej coraz rzadziej jest stosowana przez programistów JavaScript, choć posiada wiele zalet. Porównując var vs let i const można dojść do wniosku, że dwie najnowsze deklaracje zapewniają większą kontrolę nad zmiennymi i zasięgiem.
Zastosowanie Let w praktyce
Przy użyciu tej deklaracji można przypisywać zmienne w zakresie blokowym. Znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku chęci uniknięcia zmiennych globalnych i konfliktu nazw zmiennych. Najlepiej jest użyć let wyłącznie wtedy, gdy ma być stosowany wyłącznie w określonym bloku kodu. Chętnie wykorzystywany jest również w pętlach for, gdzie niezbędne jest ponowne deklarowanie zmiennych na każdą iterację.
Aby uniknąć zjawiska hoistingu, zawsze należy deklarować zmienną przed jej użyciem. Stosując let, uzyskujemy czytelny kod, nad którym jest pełna kontrola.
Programowanie JavaScript: const w praktyce
Const umożliwia deklarowanie zmiennych, których wartość nie zmienia się w trakcie funkcjonowania programu. Kod jest o wiele bardziej przejrzysty, czytelny, a ryzyko potencjalnych błędów jest naprawdę małe. Znajduje zastosowanie przy definiowaniu stałych i wartości konfiguracyjnych.
Wspomniany brak zmiany wartości nie jest jednak ograniczający. Można nadal modyfikować obiekty i tablice, ale niestety należy spodziewać się w tym zakresie problemów. Istotne jest, aby stosując const właściwie zabezpieczyć kod.
Programowanie JS: let vs var vs const – kiedy zastosować konkretną deklarację zmiennych?
Ważne jest, aby zrozumieć wszystkie różnice, jakie występują pomiędzy let vs const vs var. Dzięki temu w programowaniu JavaScript można będzie zastosować je umiejętnie.
Najstarszą deklaracją zmiennych jest var. Dostępne zmiany zakresu oraz hoisting mogą wywołać nieprzewidziane wyniki. Let i const zapewniają zakres blokowy, a to znacząco ułatwia zarządzanie zmiennymi.
Porównując const vs let, wychodzi, że w let można ponownie przypisać wartości do zmiennych, natomiast const na to nie umożliwia.
Aby zdecydować, na którą deklarację warto postawic przy programowaniu JS: var vs let vs const, należy przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad. Najważniejszą jest, że jeżeli zmienna ma zostać zmodyfikowana, należy przeprowadzić deklarację let. Gdy ta zmiana nie jest wymagana, można wybrać const.
Poznając praktyczne zastosowanie wszystkich deklaracji zmiennych dla programowania JavaScript, można wykorzystać je w sposób świadomy i prawidłowy. Pozwala to znacząco ułatwić sobie pracę nad wdrażaniem projektu cyfrowego.