Software house Grupa Improve Sp. z o.o. - ul. Marcelińska 94B/181 Poznań
Wróć

XML Injection – czym jest i jak się bronić przed atakiem?

Xml Injection - Czym Jest I Jak Się Bronić Przed Atakiem? zdjęcie nr 13

XML Injection to jeden z najpopularniejszych rodzajów ataków webowych. Z tego artykułu dowiesz się, jak przestępca uzyskuje nieautoryzowany dostęp do aplikacji oraz jak zapobiec zagrożeniu.

Co to jest XML Injection?

Atak hakerski polega na wprowadzeniu kodu XML do aplikacji webowej. Dochodzi do manipulacji danych, które przetwarza i wykorzystuje każda aplikacja. Jeżeli wszystkie działania zostaną przeprowadzone poprawnie, właściciel może utracić dostęp do konta, a w konsekwencji dojdzie do wycieku danych poufnych.

Najbardziej zagrożone są aplikacje pobierające dane z zewnętrznych źródeł m.in. formularzy internetowych lub plików XML z zewnętrznych serwerów.

Przeczytaj również

Na czym polega atak XML Incjection?

Technika ataku polega na manipulowaniu danymi XML, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu i pozyskać dane wrażliwe. Agresor może wykorzystać złośliwe dane, które przełamią zabezpieczenia. Aby przeprowadzić skuteczny atak, trzeba przede wszystkim bardzo dokładnie przeanalizować XML i poznać bardzo dokładnie kod aplikacji.

Co dzieje się z aplikacją po ataku?

System jest poważnie zagrożony. Intruz może uzyskać pełny dostęp do poufnych danych lub wykonać niepożądane operacje. W konsekwencji aplikacja ulega awarii lub jest całkowicie niszczona. Ważne jest, aby stosować jak najlepsze zabezpieczenia, w celu ochrony przed atakami hakerskimi.

Jak ochronić się przed XML Injection?

Istnieje kilka sposobów, aby Twoja aplikacja nie stała się celem ataku XML Injection:

  • zastosuj najlepsze z możliwych zabezpieczenia przed nieodpowiednim wprowadzaniem danych przez użytkowników — implementacja mechanizmów walidacji, filtr danych wejściowych, żądania POST i GET,
  • zastosuj narzędzia do weryfikacji kodu aplikacji, które wykrywają potencjalne niebezpieczeństwa,
  • stosuj bezpieczne standardy kodowania (m.in. OWASP Top Ten).

Praktyki niezbędne w celu ochrony przed XML Injection

Aby uniknąć ataku hakerskiego, sprawdzaj wszystkie dane wejściowe, także parametry zapytań oraz dane ładowania plików XML. Ogranicz uprawienia i dostęp do plików XML tylko do osób, które faktycznie ich potrzebują. Kontrolowanie i walidowanie struktury dokumentu XML sprawi, że atak hakerski nie będzie aż tak łatwy do przeprowadzenia. 

Sprawdź usługi naszego software house

Ostatnie wpisy blogowe

Umów sięna darmową konsultację